На головну Команда  | 
Заліщики УКР | РУС
Заліщики перш за все унікальні своїм кліматом і географічним розташуванням, а вже потім своїм особливим колоритом і вузькими затишними вуличками, архітектурна складова котрих залишилась в спадок місту від Австро-Угорської імперії і Польщі.

Заліщики. Сьома година ранку

Залізничний вокзал. Туман над Дністром

Швидкий поїзд номер 117 Київ - Чернівці, котрий волочеться Тернопільською областю всю ніч, прибуває в Заліщики рано-вранці. Більшість пасажирів, які залишились в вагонах їдуть до Чернівців, до яких можна дрімати ще дві години.

Заліщики. Ринок

Двоххвилинна зупинка - і останній вагон поїзда зникає в ранковому тумані, котрий піднімається над Дністром. На посадочних платформах знову наступає тиша аж до опівдня, коли прибуде наступний поїзд. З протилежної ж сторони вокзалу життя тільки починає кипіти завдяки тісному сусідству залізничної станції з базаром, який щільним кільцем блокує залізничний вокзал і для приїжджих знайомство з містом починається з базарної площі. Проходимо між рядами з вживаним одягом, повертаємо ліворуч на продуктові ряди з макаронами і овочами і через центральний вхід виходимо в місто.

Автостанція Заліщики

Заліщики ще не прокинулись і ранкова метушня помітна тільки біля базару і біля автостанції, яка притулилася тут же, в центрі базарного хаосу, серед торгових яток і дрібних магазинів.

Дністер

Запаморочливі краєвиди з високого берегу Дністра, який крутою петлею обкручує місто, притягують в Заліщики любителів мандрувати пересіченою місцевістю, тому хлопці з багатотонними рюкзаками за плечима на вулицях міста не рідкість.

Міст через Дністер

Автомобільний міст через Дністер, по якому можна перейти на протилежний берег, враховуючи складний рельєф місцевості, в Заліщиках тільки один. Дійти до мосту через Дністер дуже легко - до нього через все місто тягнеться центральна вулиця імені Степана Бандери. Взагалі заблудитися в Заліщиках досить важко, місто компактне, а приїжджим туристам, типу мене, легко орієнтуватися озираючись на протилежний берег Дністра, котрий піднімається горою над центральною частиною міста більш ніж на 100 метрів.

Вас вітає Чернівецька область

Сучасний міст через Дністер, приблизно на середині якого закінчується Тернопільська і починається Чернівецька область, був відбудований орієнтовно в 1955-56 роках і з того часу реставрувався епізодично.

Міст через Дністер

Стан дорожного покриття на мосту, м'яко кажучи паскудний, тому час від часу тут, над прірвою між Тернопільською і Чернівецькою областями, похитуючись на вибоїнах, збирається чимала купа автомобілів, загрожуючи запломбувати і без того вузенькі вулички Заліщиків.

Паром Заліщики - Кострижівка

Залізничний міст через Дністер знаходиться трохи далі від автомобільного - із західної сторони міста. Зважаючи на його стратегічність - пильнують міст охоронці з автоматами, тому перейти по ньому на інший берег можна тільки по знайомству. Альтернативний спосіб попасти на протилежний берег Дністра - паром.

Село Кострижівка

Паром через Дністер - один з найстаріших транспортних засобів в Заліщиках. Вперше паромна переправа в місті біла організована після першої світової війни - орієнтовно в 20-х роках XX сторіччя. Сучасний паром з'єднує місто з селом Кострижівка, яке знаходиться на протилежному березі Дністра.

Вхід до парку

На березі Дністра, поруч з автомобільним мостом, розкинувся дрімучий парк, котрий в середині XIX століття був власністю барона Бруницького. В парку до цього часу стоїть колишній палац Бруницьких, в якому, після встановлення в Заліщиках Радянської влади, розмістили санаторій всесоюзної центральної ради профспілок. Пізніше територія парку, разом з усіма будівлями, перейшла в володіння районної лікарні, яка нещодавно переїхала в центра міста, залишивши на згадку на стіні колишнього палацу табличку "Терапевтичне відділення".

Колишній палац Бруницьких

До речі, санаторій в колишньому парку Бруницьких з'явився не з доброго дива. На початку XX століття, завдяки унікальному клімату, який порівнюють із Середземноморським, Заліщики були надзвичайно популярним Польським курортом. В місті працювали десятки готелів і пансіонатів, які щороку приймали тисячі відпочиваючих.

Костел, XVIII століття

Йдемо в центр міста. Заліщики умовно можна поділити на нове і старе місто. Старі Заліщики зосереджені в південній частині міста на пологому березі Дністра. Вулички тут вузенькі і явно не розраховані на інтенсивний автомобілепотік, тут же ж в південній частині міста і зосереджена основна маса архітектурних пам'яток, яких в Заліщиках не так то й багато.

Аптека

Ресторан і скромна їдальня

Адміністративний центр міста - площа перед будівлею районної адміністрації по вулиці Степана Бандери. Чогось оригінального, що одразу ж кидалося б в очі, на площі немає, за виключенням однієї цікавої деталі.

Колишня синагога

Зразу за будівлею райадміністрації стоїть колишня синагога, яку я спочатку прийняв за кочегарку. Збудована синагога була в кінці XVIII століття єврейською громадою, яка на той час була доволі багаточисленною.

1 2