На головну Команда  | 
Вижниця УКР | РУС
Вижниця - один з найсимпатичніших районних центрів Чернівецької області. Містечко розташоване в мальовничому місці біля підніжжя Карпат, розтягнувшись на кілька кілометрів вздовж берега повноводної річки Черемош, яка слугує адміністративним кордоном між Чернівецькою і Івано-Франківською областями.

Черемош

Ідея поїхати до Вижниці довго мені надокучала. Планування поїздки і вивчення розкладу руху автобусів з сусідніх райцентрів до Вижниці розтягувалося на довгі місяці, постійно відкладаючи поїздку "на потім", але випадок перекреслив всі мої розрахунки, посадивши одного теплого літнього дня мене в автобус Косів - Вижниця, який висадив мене на автовокзалі в Вижниці, де я остаточно і усвідомив, що в решті-решт дістався цього далекого для мене закутка нашої країни.

Вижниця

Адміністративний кордон між Івано-Франківською і Чернівецькою областями

Автовокзал у Вижниці знаходиться на околиці, але, враховуючи невелику площу міста і тісний симбіоз Вижниці з розташованими поруч селами, поняття околиці тут доволі змазане.

Автостанція

Закінчувались якісь літні свята і автостанція, зливаючись з розташованим поруч базаром, який просочується вуличками в напрямку центра міста, бурхливо вирувала підвищеним пасажиропотоком, відправляючи гостей з провінції назад в місто.

Вижниця. Центр міста

Вулиця Українська, 15

Вулиця Українська. Ліворуч - Вижницька міська рада

Пообідавши в їдальні, розташованій поруч з автостанцією, відправляюсь в центр міста, який, дякуючи своїй мініатюрності і особливій архітектурі, більше нагадує собою казкове містечко аніж провінційний райцентр.

Пам'ятник писанці

Дітвора рятується від спеки у фонтанах біля будинку культури

Дітвора рятується від спеки у фонтанах біля будинку культури

Центр Вижниці, який розтягнувся на пару сотень метрів вздовж вулиці Української, вражає тихою домашньою атмосферою і природнє відчуття того, що ти приїхав в рідне село до діда з бабою на літній відпочинок, а не в чуже місто, ні на хвилину не вилазить з голови.

Широкоформатний кінотеатр імені Шевченка

Центральний сквер міста, який затисли між собою вулиці Грушевського і Українська, легко ідентифікується як колишня площа Ринок, котра з часом трансформувалась з торгового центру міста в культурний.

Будинок культури. Колишня головна синагога міста. Допитливий місцевий хлопчисько показує мені своє місто

У цьому будинку в 1969 р. починав творчу діяльність у складі Смерічки народний артист України Назарій Яремчук

Одна з центрових споруд в центральній частині міста - районний будинок культури, який є не тільки архітектурною, але й історичною пам'яткою Вижниці - саме в цьому будинку культури, в кінці 60-х, розпочинав свою творчу діяльність народний артист УРСР Назарій Яремчук, який, до речі, у Вижниці і народився.

Районний будинок народної творчості та дозвілля

Саме приміщення будинку культури в минулому було головною синагогою Вижниці, але в 60-х роках XX століття будівлю перебудували, трансформувавши її в клуб. За різними даними, у Вижниці було збудовано близько 10 синагог, що не є дивним, адже в кінці XIX століття населення міста майже на 100 відсотків було єврейським і налічувало близько 4000 чоловік.

Вулиця Пушкіна, 4

Вижницький районний суд

Лук'ян Кобилиця

З іншої сторони площі стоїть будівля колишньої міської ратуші, в якій зараз розмістився Вижницький районний суд.

Вулиця Українська

Поруч з судом встановлений пам'ятник Лук'яну Кобилиці - ватажку і організатору селянських загонів, метою яких була боротьба проти кріпацтва на території сучасної Буковини. Чесно кажучи це ім'я я чую вперше, але черговий раз переконуюсь в тому, що історію України почав вчити аж ніяк не в школі, а під час моїх мандрівок країною, постійно натикаючись на нові для мене імена і історичні факти.

Районний відділок міліції

Залишаємо центр міста і виходимо на вулицю Романа Шухевича. Перша ж цікава будівля на яку одразу звертаєш увагу - районний відділок міліції. Кажуть раніше тут був ресторан, але на скільки це правда і як давно це було - сказати важко.

Навчальний корпус вижницької загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів імені Назарія Яремчука

Ідемо далі. Трохи вище по вулиці Шухевича стоїть Вижницька школа-інтернат, яка розташована на території колишнього маєтку. Будівлі, які зараз виконують функцію навчальних і житлових корпусів, дістались інтернату в спадок від колишніх власників садиби. Більшість споруд на території інтернату безперечно в першу чергу цікаві з архітектурної точки зору і виглядають не зовсім типово, як для навчального закладу.

Житловий корпус школи-інтернату

Мала художня академія

Ще кілька сотень метрів по вулиці Шухевича на південь - і вже починається село Виженка, підступаючи впритул до райцентру.

Вижниця

Вижницьке районне управління юстиції

Як я вже згадував вище - по площі Вижниця не дуже велика і фактично являє собою три довгих, паралельних одна одній, вулиці, які на півночі повторюють контур русла Черемошу, а на півдні місто впритул підступає до гори з дивною назвою Лисина.

Вулиця Лесі Українки. На горизонті гора Лисина

Вижницький будинок художника

Вижниця

В південній частині міста, яка, завдяки особливостям рельєфу, піднімається значно вище центру, поруч із стадіоном "Черемош", знаходиться католицький костел - ще одна архітектурна пам'ятка Вижниці.

Стадіон "Черемош"

Католицький костел. 1876 рік

Костел був збудований в 1876 році на кошти вірменина - Григорія Айвазова. Що надихнуло чоловіка на фінансування будівництва костелу саме у Вижниці - зараз вже важко сказати. Пізніше костел став для Айвазова родинним склепом, про що до цього часу нагадує напис польською на одній із стін будівлі.

Миколаївська церква

Трохи нижче розташована Миколаївська церква. Після скромного костьолу і на фоні розташованих поруч одноповерхових будинків, церква виглядає прибульцем з іншої планети. Оригінальна архітектура в купі з нетиповими куполами справляють дуже цікаве враження.

Десь у Вижниці

Незважаючи на деяку легку провінційність, Вижниця популярна серед туристів. В першу чергу місто приваблює любителів відпочинку в горах. Початківці часто починають свої маршрути з Вижниці - Сокільський хребет, який знаходиться за кілька кілометрів від міста, чудово підходить для юних підкрювачів Карпат. Крім того симпатична архітектура міста в перемішку з старими будинками, переважно кінця XIX століття, в яких беззмінно, вже більше ста років поспіль, розташовані школи і адміністративні будівлі, роблять Вижницю привабливою для простих мандрівників країною з фотоапаратом в руках.

Районний будинок дитячої та юнацької творчості

Вижницька загальноосвітня школа імені Юрія Федьковича - одна з найстаріших шкіл Чернівецької області

Вижниця

Сонце потроху сідає. Сьогодні ввечері я маю виїхати на Львів вечірнім поїздом з Чернівців, тому відчуття часу підганяє мене на залізничний вокзал Вижниці - на останній, запланований на сьогодні, атракціон - поїздку в Чернівці приміським поїздом.

Залізничний вокзал Вижниця

Залізничний вокзал Вижниця

З центру міста до залізничної станції йти не більше десяти хвилин. Вокзал розташований в старій станційній будівлі - типовій для багатьох невеликих залізничних станцій західної України.

В поїзді Вижниця - Чернівці

Поїзд на Чернівці складається з одного сидячого вагону і прудкого маневрового локомотиву ЧМЭ3, який долітає до Чернівців за дві з половиною години.

Вантажно-пасажирський поїзд Вижниця - Чернівці

Вагон у Вижниці щільненько заповнився компанією туристів, які на радість вокзальній касирці купили два десятки квитків. По дорозі підчепили десяток вантажних вагонів і, з патріотичними піснями під гітару, близько восьмої вечора вже були в Чернівцях.

червень 2014