На головну Команда  | 
Теребовля УКР | РУС
Районний центр Теребовля знаходиться за 30 кілометрів на південь від Тернополя. Доїхати сюди дуже легко - з Тернополя на Теребовлю тягнуться каравани транзитних автобусів, в яких завжди знайдеться місце допитливому мандрівнику. Крім того через місто проходить залізна дорога, збудована австрійцями в 1896 році. Залізнична інфраструктура півдня Тернопільської обасті - це взагалі окрема тема для розмови - віадуки, мости, неймовірна кількість кривих з постійними перепадами висот, старі станційні будівлі, незвичні вокзали, одним словом, навіть для людини далекої від залізниці тут є на що подивитися.

Автостанція Теребовля

Я ж приїхав в Теребовлю автобусом і моє знайомство з містом почалося з автовокзалу, який являє собою типовий зразок транспортної інфраструктури Радянського Союзу, котра будувалася в середині 80-х років в невеликих райцентрах. До речі, приблизно так само, як і автостанція в Теребовлі, в той час виглядали і пункти прийому склотари - металева ребриста коробка і віконце для прийому посуди.

Теребовля

Вулиця Князя Василька

Сучасна Теребовля - невеликий симпатичний районний центр, з низьким промисловим потенціалом і пакетом типових економічних негараздів, характерних для кожного провінційного міста. Історичне ж минуле Теребовлі доволі цікаве. Достеменно відомо, що на початку XI століття Теребовля була столицею Теребовлянського князівства, яке пізніше стало частиною князівства Галицького. Правив Теребовлею князь Василько Ростиславович, якому в центрі міста в 1997 році був встановлений пам'ятник, його ж іменем названа і центральна вулиця Теребовлі. Цікаво, що князь зображений разом з хлопчиком поводирем - Василько був осліплений під час боротьби за владу, але тим не менше залишився на престолі.

Князь Василько

Головна архітектурна родзинка міста - Теребовлянський замок. Перші оборонні укріплення в Теребовлі з'явилися в XIII столітті. Через місто проходив так званий Кучманський торговельний шлях, по якому татари часто здійснювали набіги на територію України, тому наявність замку була диктована умовами крайньої необхідності.

Вежа Теребовлянського замку

Вхід на територію замку

На початку XVII століття, в зв'язку з частими набігами татар на Теребовлю, було прийнято рішення - на місці старого, дерев'яного, звести новий - кам'яний замок, будівництво якого закінчилося в 1632 році. Саме його ми зараз і бачимо в Теребовлі.

Шлях до замку

Теребовля

Теребовлянський замок доволі непогано зберігся, зараз він є частиною нацонального заповідника "Замки тернопілля". На гору до замку серпантином тягнеться доріжка - задершись на самий вершечок, розумієш, що місце будівництва оборонної споруди було вибране стратегічно вірно - підхід до замку частково перекриває річка, а місто видно як на долоні.

Вулиця Зазамче, 2. Магазин "Під замком"

Спускаємось з гори і йдемо в місто. Екстравагантністю Теребовля навряд чи здивує, від міста тягне легким духом провінційності, але близькість обласного центру, цікава архітектура і наявність історичних пам'яток роблять Теребовлю доволі привабливим і затишним містечком.

Монастир і костел кармелітів. 1635 рік

Поруч із замком, за річкою Гнізною, знаходиться ровесник Теребовлянського замку - колишній монастир кармелітів. Після розпаду Союзу костел був трансформований в православну церкву. Блискучі бані на колишньому костьолі і гостроверхі вежі по периметру монастиря, які, очевидно, колись виконували оборонну функцію, разом виглядають доволі специфічно, я б навіть сказав - на любителя, подібна суміш стилів зовсім не характерна для православної архітектури.

Центр міста. Ліворуч Теребовлянське училище культури, одразу за мостом через Гнізну - міська ратуша

Через дорогу від монастиря, по вулиці Шевченка, знаходиться міська ратуша, яка, як не дивно, виконує свої прямі обов'язки - зараз тут розташовується міська рада.

Ратуша

Ратуша

Центр Теребовлі зосереджений вздовж вулиці Князя Василька, яка тягнеться через все місто - від автостанції і на південь аж до Плебанівки, котра межує з Теребовлею.

Миколаївська церква

Якщо ви приїдете в Теребовлю автобусом з Тернополя, то першою архітектурною пам'яткою, яку побачите в місті, рухаючись від автостанції до центру - буде Миколаївська церква. Миколаївська церква в тому вигляді, в якому ми її зараз бачимо, була збудована в XVIII столітті, хоча достеменно відомо, що перша церква на цьому місці була збудована в XVI столітті. Першопочатково церква будувалась як оборонна, але сучасне блискуче оздоблення навряд чи підкреслить архітектурні особливості, характерні для будівель такого типу.

Теребовля. Перехрестя вулиць Шевченка і Князя Василька

Будинок по вулиці Князя Василька

Навпроти церкви стоїть доволі нетиповий будинок зв'язку, збудований ще при Союзі. Ліворуч - по вулиці Шевченка, знаходиться міське кладовище з старими польськими могилами і меморіалом загиблим воїнам. Тут же ж, поруч з цвинтарем, стоїть краєзнавчий музей, а прямо тягнеться вимощена бруківкою центральна вулиця міста - вулиця Князя Василька.

Будинок зв'язку

Будинок зв'язку

В центрі Теребовлі, по вулиці Князя Василька, найбільш помітний будинок українського педагогічного товариства "Рідна школа".

Будинок українського педагогічного товариства "Рідна школа"

Поруч - доволі цікава будівля районної бібліотеки з пам'ятником Івану Франку, навпроти - закинута будівля товариства "Сокіл".

Пам'ятник Івану Франку біля районної бібліотеки

Біля пам'ятника князю Васильку стоїть величезний костел Петра і Павла, котрий при Союзі був перебудований в будинок культури, що взагалі-то помітно неозброєним оком.

Костел, 1928 рік

Колонада перед костьолом

За костьолом, в центрі міста, знаходиться залізнична станція Теребовля, звідки я й виїхав приміським дізельом на Тернопіль.

Вокзал Теребовля

Приміський поїзд Заліщики - Тернопіль

Залізниця в Теребовлі користується популярністю, рух приміських поїздів через місто доволі інтенсивний, та й вокзал знаходиться в центрі міста, що значно збільшує пасажиропотік.

липень 2014