На головну Команда  | 
Старий Самбір УКР | РУС
В Старий Самбір я приїхав по причині звичайної людської цікавості - подивитися, шо це за райцентр у Львівській області.

Залізничний вокзал Старий Самбір

Зручно вмостившись в напівпорожній електричці Львів - Сянки, я їхав в напрямку Старого Самбора. За вікном мелькали прикарпатські села, а вдалині, на рівні горизонту, вже виднілися Карпати.

Залізничний вокзал Старий Самбір. Вид з привокзальної площі

В Старому Самборі з поїзда вийшла чимала купа народу. Поки я несміливо робив перші кроки в чужому мені місті, посадочна платформа швидко спорожніла і я лишився один на один із залізничним вокзалом, збудованим на початку XX століття. Залізничний вокзал обслуговує в основному приміські електрички. Через місто їздить тільки один пасажирський поїзд Львів - Солотвино, тому каса дальнього сполучення тут не пріоритетна і являє собою невеличке віконечко, обклеєне правилами поводження пасажирів на залізниці і змінами розкладу руху поїздів.

Старий Самбір. Автостанція

Привокзальна площа - зародок міського життя. Мені здалося, шо Старий Самбір починається саме тут. Поруч знаходиться базар, на якому товчеться повно народу, тут знаходиться і автостанція, до якої з'їжджається море автобусів. Основний автобусний маршрут в Старому Самборі: Львів - Самбір - Старий Самбір - Хирів - Добромиль - Нижанковичі. Решта автобусів рухається на південь в напрямку сусіднього райцентру Турка.

Старий Самбір

З точки зору мандрівника - Старий Самбір це одна довга вулиця, котра простяглася вздовж Дністра на кілька кілометрів. Але з точки зору дослідника історії, крім центральної вулиці, в місті є ще деякі цікаві артефакти на які варто подивитися.

Греко-католицька церква

Життя Старого Самбору тече кволо і спокійно. Гамір і колотнеча, яка панує біля вокзалу, через кілька сотень метрів зникає і чим далі відходити від залізничного вокзалу, тим тихіше і тихіше стає на вулицях міста.

Старий Самбір

Площа Ринок

Старий Самбір не вражає якимось неповторним колоритом. Місто зародилось орієнтовно в XII столітті і здавалося б, що майже за 1000 років повинно було перетворитися на музей під відкритим небом, але в 1241 році Старий Самбір був зруйнований татарами, що очевидно вплинуло на подальший розвиток міста. Вціліле, після татарського набігу, населення переселилось на територію теперішнього Самбора, розташованого північніше на 20 кілометрів, а Старий Самбір отримав приставку "Старий" і почав кволо відроджуватись з руїн.

Миколаївський костел. 1890 рік

В центрі міста, на крутому схилі, знаходиться Миколаївський костел - одна з домінантних будівель Старого Самбору, шпиль якої височіє над всім містом.

Миколаївський костел. 1890 рік

Трохи більше ніж за годину пройшов весь Старий Самбір з півночі на південь вдовж центральної вулиці міста. Видряпавшись на гору, з якої відкривався чудовий краєвид на Карпати, всівся відпочити.

Єврейське кладовище

Вияснилось, шо поруч розташоване старе єврейське кладовище - знаходиться зразу за містом і займає досить велику територію.

Єврейське кладовище

Кладовище є унікальним історичним об'єктом. На інформаційному щиті, встановленому поруч, написано, шо кладовище виникло в середині XVI століття. З 1998 по 2001 рік було реставроване з ініціативи та на кошти уродженця Старого Самбору Джека Гарднера. З моменту реставрації пройшло досить багато часу, тому шоб подивитись на старе поховання доводилось настирливо продиратися через густі хащі, збираючи на себе всіх павуків, котрі заснували вздовж і впоперек всю територію кладовища.

Міст через Дністер

Старий Самбір розкинувся в долині річки Дністер, котра тягнеться вздовж всього міста. Але гуляючи вулицями міста річки майже не помітно - місто розташувалось трохи вище русла Дністра. Найкраща мостова переправа через річку споруджена в районі залізничного вокзалу.

Дністер. Старий Самбір

Чимось надзвичайним правий берег обмілілого Дністра похвалитися не може - ця частина міста забудована приватними будинками, серед яких загубилась невеличка церква з викарбуваними на фронтоні цифрами 1918.


Поїздка до Старого Самбору закінчилась там де і починалась - на залізничному вокзалі. На привокзальній площі познайомився з румуном, котрий їхав на велосипеді в Дрогобич. Побажавши йому сили і натхнення крутити педалі до самого Дрогобича, ми роз'їхались кожен в свою сторону.

вересень 2011