На головну Команда  | 
Солотвино УКР | РУС
Селище міського типу Солотвино розташоване на сході Закарпатської області, в одному з найвіддаленіших від великих міст і важливих транспортних магістралей закутків країни. Солотвино, дякуючи своєму особливому географічному розташуванню, в першу чергу, унікальне своїм неповторним інтернаціональним колоритом, який проявляється у всьому - в мові, традиціях, культурі і навіть в особливостях місцевої кухні.

601 Львів - Солотвино

Друга особливість селища - звичайно сіль, яка взагалі-то і дала назву населеному пункту. За попередніми розрахунками об'єми солі, яка залягає під селищем, вимірюються кількома сотнями мільйонів кубічних метрів. Соляні шахти на території сучасного селища існували з незапам'ятних часів. Але сучасний видобуток солі в промислових масштабах розпочався в Солотвиному у XVIII столітті за часів Австро-Угорської імперії.

Зупиночна платформа Солотвино-Лікарня

Сьогодні Солотвино - курорт, куди щороку з'їжджається незчисленна кількість відпочиваючих, щоб знову і знову відчути на собі особливості саморобного курорту, який був створений навколо Солотвинських солоних озер силами виключно місцевих жителів.

Центр селища. Зупиночна платформа Солотвино-Лікарня. Прибуття поїзда Львів - Солотвино

Головний міжміський транспорт в цих краях - пасажирський поїзд номер 601 Львів - Солотвино. Традиційно для курортних міст, на посадочній платформі його зустрічають власники пансіонатів і готелів, рекламуючи зручність розташування і всі побутові блага кімнат, які здаються в оренду.

В центрі

До речі, поїзд в Солотвиному зупиняється двічі. Перший раз в центрі міста біля платформи Солотвино-Лікарня, а другий раз вже на кінцевій станції Солотвино-1, яка розташована не далеко від соляних шахт.

Центр. Кафе "Рояль"

Центр Солотвиного виглядає в кращих традиціях закарпатських сіл. Більшість будинків представляють собою сучасну двоповерхову закарпатсько-угорську архітектуру, притаманну саме цьому регіону.

Крамничка "Овочі, Фрукти"

Солотвино

Адміністративний центр Солотвиного, який часто для приїжджого є візитною карткою міста і ідентифікується, як правило, по будівлі міської адміністрації, чи просто по центральній площі, знаходиться відносно далеко від курортної зони - на півдні селища і мало хто з відпочиваючих забрідає в таку далечінь. Життя Солотвиного зосереджене переважно біля солоних озер, які утворилися на місці затоплених соляних шахт, котрі і стали головним місцем паломництва всіх відпочиваючих.

Солотвино

Солотвино вже не перший рік страждає від провалів грунту. Сіль, яка знаходиться під селищем - не стабільний будівельний матеріал і ймовірність того, що грунтові води будуть її розмивати і надалі - дуже висока. Але по приїзду в Солотвино я не відчув на собі якоїсь техногенної тривожності, яка, здавалося, повинна була б висіти над містом, напроти - Солотвино жило в звичному для себе ритмі курорту.

Солотвино

Пансіонати по вулиці Гагаріна

Територія навколо солоних озер і затоплених шахт щільно забудована пансіонатами і садибами, де можна винайняти кімнату хоч на все літо. Поміж озер щебенем і галькою висипані дороги, вздовж яких вирує звичайна для будь-якого курорту торгівля всім тим мотлохом без якого курорт не був би курортом.

Солотвино

Солотвино

В місті, а особливо в районі вулиці Гагаріна, яка є центральним курортним проспектом, безліч кафетеріїв і просто забігайлівок, де можна за смішні гроші смачно пообідати. З житлом проблем тут також немає, більшість будинків на прилеглих до озер вулиць здаються в оренду.

Алергологічна лікарня

Солона ропа - традиційний лікарський препарат в цих краях. Перша лікарня, в якій сіль використовувалась як головний лікувальний фактор, була збудована в Солотвиному в 1864 році. А через сто років, в 70-х роках XX століття, був збудований перший корпус єдиної на сьогоднішній день алергологічної лікарні в Україні, яка функціонує і понині.

Корпус алергологічної лікарні

Корпус алергологічної лікарні

Територія лікарні дещо аскетична на перший погляд. Зразу за лікувальним корпусом, на галявині, пасуться корови, праворуч - зарощі дикої ожини, в хащах якої можна знайти джерело місцевої мінеральної води, а вдалині видніється солоне озеро "Кунігунда".

Територія лікарні

Але більшість відвідувачів солотвинської алергологічної лікарні приїжджають сюди не за розвагами. Профіль лікарні - бронхіальна астма і складні форми алергій.

Солотвино. Алергологічна лікарня і курортна зона

З пагорба, на якому стоїть лікарня, видно південну частину селища, яка розтяглася вздовж русла Тиси. Проїхати туди можна лише в об'їзд - центр Солотвиного, разом з кількома вулицями пішов під землю.

Солотвино

Провали грунту в Солотвиному зосереджені в центрі селища і утворюють щось типу нейтральної території, яку облюбували для себе чабани.

Солотвинські вівці

Недалеко звідси стоять залишки надземних будівель 8-ї і 9-ї шахт солотвинської солекопальні. Незважаючи на мільйони тон солі, яка знаходиться під землею, Солотвинський солерудник остаточно прикрився орієнтовно в середині 2000-х. Першою причиною, звичайно, були провали грунту, другою - відсутність бажання відновлювати видобуток солі.

Солотвинська солекопальня

Солотвинська солекопальня

Солотвинська солекопальня

Від шахт тягнуться роз'їжджені мопедами і велосипедами стежки до колишнього селища гірників, забудованого переважно п'ятиповерховими будинками. Якщо курортна зона вирує щоденною метушнею, то в цій частині Солотвиного панує тиша і спокій помножена на комунальні негаразди, притаманні багатоквартирній забудові колишнього промислового міста.

Солотвино

Гастроном

Поруч розташована залізнична станція Солотвино-1 - це кінцева зупинка пасажирського поїзда Львів - Солотвино, далі дороги нема. Крім єдиного пасажирського поїзда, звідси ще відправляється пара приміських дізелів.

Залізнична станція Солотвино-1

Вокзал Солотвино-1

Вокзал відчинений, каса працює - все як положено. Купую квиток до Львова і виходжу на вулицю Спортивну, яка тягнеться через все місто зі сходу на захід. На Спортивній вулиці, майже на виїзді з міста в сторону Рахова, стоїть невеличкий мікро автовокзал Солотвиного.

Автостанція Солотвино

Автовокзалом тут мало хто користується, я впевнений, що більшість відпочиваючих навіть не знають про його існування, але тим не менше на вокзалі можна дізнатись розклад руху автобусів. Через Солотвино проїжджають в основному транзитні автобуси на Рахів або Ужгород, але в центрі, на зупинці, можна зловити попутку, або навіть приміський автобус до Тячева.

липень 2015