На головну Команда  | 
Скала-Подільська УКР | РУС
В Скалу-Подільську я приїхав автобусом Кам'янець-Подільський - Івано-Франківськ. Ще не було і восьмої години ранку, а я вже виходив з автобуса біля автостанції в Скалі. Мені подобається приїжджати до незнайомого містечка рано вранці - ти на якийсь час відчуваєш себе місцевим жителем, всі ще сплять, а ти вже ходиш по незнайомих вулицях і ловиш погляди поодиноких перехожих, котрі прокручують в голові шось типу - "Де це він тут взявся?"

По дорозі на Скалу-Подільську

Лице Скали-Подільської - невеличкий автовокзал, збудований, напевно в післявоєнний період, в стилі української хати-мазанки. Саме на п'ятачку перед вокзалом, де розвертаються автобуси, і відбувається перше знайомство приїжджих з містечком.

Автостанція Скала-Подільська

Автостанція Скала-Подільська

Всіх приїжджих від автостанції до міста веде вулиця Грушевського, котра є центровою вулицею, вздовж якої і кипить життя Скали-Подільської.

Скала-Подільська

Історія міста починається в бородатому середньовіччі, коли не скелястому березі Збруча розпочалося будівництво оборонної фортеці. Пізніше в XVII столітті містечко стає свідком Турецьких атак на Поділля. В XX столітті Скала була прикордонним блок-постом на кордоні між Польщею і Радянським Союзом. Новітня історія теж залишила свій слід в житті міста - в радянські часи в Скалі-Подільській квартирувався 586-й гвардійський ракетний полк, для якого було збудоване невелике військове містечко.

Скала-Подільська

По своєму внутрішньому устрою сучасна Скала-Подільська невелике смт, в якому більшість людей знайомі один з одним, але й при появі незнайомця особливо не звертають на нього уваги. Сучасна забудова залишила в Скалі-Подільській слід у вигляді великої п'ятиповерхової школи в центрі міста і занедбаного військового містечка, яке виросло разом з військовою частиною 43160. Але незважаючи на такі стратегічні об'єкти Скала не втратила свій власний колорит старого містечка, котрий помічається відразу.

Успенський костел

Пробираюсь по вулиці Грушевського вглиб Скали, кайфуючи від еталонного спокою і тиші, яка як густий туман накрила вулиці міста.

Надзбручанка

За старими будинками Австрійського періоду тягнеться вгору шпиль Успенського костелу, поруч закинуте кафе "Надзбручанка", а навпроти через дорогу непрацюючий кінотеатр, вибудований з запасом міцності на крутому схилі.

Богдан Хмельницький

Трохи вище, на фоні герба міста, пам'ятник Богдану Хмельницькому з булавою в руці, а внизу вже видніються залишки замку.

Залишки палацу

Залишки палацу

Замок на крутому скелястому березі Збруча, в Скалі-Подільській, існував споконвіку. З XVI століття замок десятки раз нещадно атакували турки і татари, фортеця відбудовувалась, аж поки в 1672 році, після потужної атаки, турки не рознесли її на шматки.

Залишки замку

В XVIII столітті староста міста Адам Тарло дає зруйнованій фортеці нове життя і на її раїнах зводить палац, залишки якого дожили до наших днів.

Залишки замку

Порохова вежа

Все, що залишилось від фортеці - порохова вежа, котра одиноко стоїть біля зруйнованого палацу. Місцеві серед руїн фортеці пасуть велику, а іноді й малу, рогату худобу. Тому дід з лозиною, котрий бродить кімнатами палацу, тут не рідкість.

Вхід до колишнього маєтку графа Голуховського

Місцина навколо зруйнованого палацу - шикарна. Тиша, спокій, внизу в проваллі тонкою стрічкою в'ється Збруч. Але це не все чим багата Скала-Подільська. Свій внесок в історію Скали-Подільської вніс графський рід польського державного діяча Агенора Голуховського, котрий в кінці XIX століття був власником міста і залишив нам в спадок свій колишній маєток, котрий знаходиться поруч з автостанцією.

Збруч

Садиба була оточена парком, більшу частину території якого зараз займає дитячий оздоровчий комплекс "Збруч".

Залишки садиби Голуховського

Життя санаторію в основному кипить навколо нового триповерхового корпусу, звичайно ж біля їдальні ну і біля непрацюючого фонтану, в якому дітлахи звісивши ноги грають в карти. Решта території парку, включно із залишками садиби пана Голуховського, заросла дрімучими хащами, які на фоні старовинних будинків виглядають просто казково.

Залишки садиби Голуховського

Невелику частину парку займає місцева поліклініка і пункт швидкої медичної допомоги, які розташувались в шикарному будиночку графського роду Голуховських.

Пункт швидкої медичної допомоги

Легке запустіння додає парку шарму, а сховані за високими ялинами пусті будинки маєтку випромінюють якусь дитячу таємничість.

Залізнична станція Скала-Подільська

Центральний вхід до парку, над воротами якого висить велике залізне слово Збруч, знаходиться навпроти заводу сокових концентратів - повітря тут насичене густим солодким запахом яблучного соку. До заводу тягнеться під'їзна залізнична колія, котра зараз використовується тільки для вантажних перевезень. Залізна дорога в Скалі-Подільській з'явилася в кінці XIX століття, разом з будівництвом залізної дороги від Чорткова до станції Іване-Пусте. Історія Скали-Подільської не зберегла дату прибуття до міста пасажирського поїзда останній раз. Але приміщення пасажирського вокзалу існує до цього часу і виконує функцію вантажної станції.

Скала-Подільська

Скала-Подільська приємно вразила своєю атмосферою. Крім центрових архітектурних пам'яток, в провулках можна нашукати повно старих будиночків, котрі пам'ятають ще царя Гороха. Скала має чудове автобусне сполучення з райцентром - Борщевом, з містечка можна виїхати навіть під вечір, чим може похвалитися не кожен райцентр. Сюди легко й просто їхати з Києва. Одним словом Скала сподобалася - здоровля й щастя всім її жителям, котрі мене не прогнали, а гостинно прийняли в своєму невеликому місті.

липень 2012