На головну Команда  | 
Новгород-Сіверський УКР | РУС
Стратегічні розрахунки маршрутів і вивчення графіків руху поїздів тривали довше ніж сама поїздка до Новгород-Сіверського. Ідея приїхати в Новгород-Сіверський поїздом перемагала здоровий глузд. Поїзди до Новгорода відправляються від станції Терещенська в Сумській області, хотілося приїхати сюди зранку, натомість поїзди приїжджали або в три години ночі або після обіду. А варіант приїхати після обіду це 100-процентна ймовірність застрягнути тут на весь день і сидіти до ночі на станції, де немає нічого крім каси і умивальника із зламаним краником. Колись ми з Сірьогою вже сиділи тут на Терещенській о 12-й годині ночі, чекали поїзд до Вінниці. Нічого екстремального, але все одно... Електрички вже давно всі поїхали, купити шось поїсти немає де, поїзди тільки транзитні з Москви, купити квитки наперед - абсолютно не можливо...

Терещенська

Але за збігом обставин, одного сонячного ранку я приїхав в Конотоп. А від Конотопа до Новгород-Сіверського доплюнути можна. Тому через годину я вже сидів в електричці і їхав в сторону Терещенської з грибниками, котрі затиснули мене корзинами і в передчутті нового грибного дня, нервово поглядали в вікно, пригадуючи всі грибні місця, по яких треба пробігтися до прибуття зворотної електрички.

РА2

До Терещенської приїхали точно по розкладу, без запізнень. Поки я ходив в касу за квитком, до перону вже під'їхав РА2-00501 Терещенська - Семенівка. Останній раз ми його бачили з Сірьогою рік назад. За рік експлуатації поїзда встигли перетягнути дермантином сидіння в вагонах, поїзд став трошки обшарпанішим, але в загальному тримається молодчиком, всередині нічого не повідламувалося.

Залізничний вокзал Новгород-Сіверський

В Шостці поїзд під зав'язку загрузили піонерами, котрих доправили до найближчого піонерського табору десь в районі Десни. Перед самим Новгородом переїжджаємо по мосту через Десну, за мостом трохи петляємо між болотом і лісом і з невеликим запізнення приїжджаємо до Новгород-Сіверського. Перше враження - вокзал. Вокзал вражає більше ніж міжнародний термінал "В" в Борисполі. Всередині чисто, акуратно, біля каси товчеться купа народу, зкуповуючи квитки до Києва. На таких віддалених станціях завжди є якась хитра методика їзди до обласного центру чи до столиці - треба встигнути взяти квиток від якоїсь проміжної станції, де робиться пересадка.

Новгород-Сіверський

По сусідству із залізною дорогою - автостанція. Виглядає значно простіше чим жд вокзал, але відрази не викликає, платформи, зал очікування, каса - все в порядку, все працює. Розклад руху автобусів різноманітністю не вражає - десяток автобусів до Чернігова, пару до Києва, кілька автобусів до Шостки, решта по району.

Автостанція Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський починається для мене площею Богдана Хмельницького. З цього стратегічного перехрестя, з пам'ятником славнозвісному гетьману, і починаю дослідження одного з найстаріших міст України.

Площа Богдана Хмельницького

Вперше Новгород-Сіверський згадується в пожовклих рукописах в 1096-му році як столиця Новгород-Сіверського князівства.

Новгород-Сіверський

Інша згадка про Новгород-Новгород-Сіверський датується 1185-м роком. Саме тоді місцевий князь Ігор Святославович вирушає в похід проти половців, бойові події походу описуються в відомому древньоруському літературному творі "Слово о полку Ігоревім".

Новгород-Сіверський

Сучасний Новгород-Сіверський - це один з найвіддаленіших райцентрів Чернігівської області. Місто надзвичайно затишне і чисте. В спадок Новгород-Сіверському дісталась величезна купа цікавих архітектурних пам'яток, частина з яких була відбудована за сприяння колишнього президента України Леоніда Кучми, про що нагадують гранітні таблички, причеплені майже до кожної визначної архітектурної пам'ятки.

Гімназія №1

Витріщаючись на стандартні дерев'яні будинки, поступово занурююсь в місто. Перша вражаюча архітектурна пам'ятка - будинок колишньої жіночої гімназії по вулиці Майстренка.

Чоловіча гімназія

Трошки далі, на перехресті Майстренка і Карла Маркса - колишня чоловіча гімназія, але вже не така ефектна як жіноча.

Тріумфальна арка

За чоловічою гімназією рєзко повертаємо наліво на Карла Маркса і перед нами ще одна варта уваги споруда - Тріумфальна арка. Складається враження, що арка збудована не в тому місці. Подумки її хочеться перенести кудись в центр міста на широку площу, шоб її було видно з усіх сторін. Збудована арка в XVIII столітті перед приїздом в Новгород-Сіверський Катерини II. Очевидно в ті часи цей вузький квартальчик з приватними будиночками був околицею міста, зараз - це одна з центральних вулиць.

Районна дитяча бібліотека. Працює з 9 до 18

Вулиця Карла Маркса здалася мені більш цікавою за вулицю Леніна, незважаючи навіть на свою ієрархічну другорядність.

Класика місцевої архітектури

Епіцентр міста - перехрестя Карла Маркса, Леніна і вулиці Базарної. Саме тут і кипить міське життя, каталізатором якого являється Базарна вулиця.

Торгові ряди, кінець XIX початок XX століття

Торгові ряди, кінець XIX початок XX століття

Сучасний базар розташовується на тому ж місці, що і 100 років назад, торгові ряди, збудовані в кінці XIX століття на всю використовуються сучасними коробєйніками.

Торгові ряди, кінець XIX початок XX століття

Те, з чого роблять музеї і водять за три рублі показувати шо там всередині, в Новгород-Сіверському звичайна торгова точка.

Пам'ятник князю Ігорю Святославовичу

В центрі базару між глечиками і валянками примостився пам'ятник князю Ігорю Святославовичу. Очевидно в радянські часи ця місцина була перепрофільована в культурно-розважальний центр міста, але традиції взяли своє і палатки з крамом впритул підступили до пам'ятника.

Успенський собор. 1671 рік

Успенський собор. 1671 рік

За пару сотень метрів від базару, на кривій Соборній вуличці, вимощеній каменем, знаходиться одна з найдавніших пам'яток архітектури не тільки Новгород-Сіверського, а й України - Успенський собор.
1 2

липень 2011