На головну Команда  | 
Нікополь УКР | РУС
Перший раз я побачив Нікополь з вікна 324-го поїзда Львів - Запоріжжя. Поїзд тут стояв хвилин 20, і я разом з усіма вискочив з вагона подихати повітрям. Залізничний вокзал вразив мене античними колонами і зразу ж закортіло сюди приїхати, шоб це було не проїздом, а шоб кінцевою станцією в квитку був зазначений саме Нікополь.

Нікополь. Залізничний вокзал

Через кільканадцять років, коли вже й в помині не лишилося 324-го поїзда, з вікна якого мені вперше відкрився Нікополь, я якогось лиха приперся в це промислове містечко на півдні Дніпропетровської області.

Центр міста. Стела на честь древньогрецької богині Ніки.

Перше враження від міста - його розміри. Часу було не багато і я рішив бадьоро пробігтися з півночі на південь, від жд вокзалу аж до самого Дніпра. Вважаючи Нікополь середньостатистичним райцентром, розраховував за пару годин роздивитися центральну частину міста. Як вияснилось пізніше, з півночі на південь Нікополь розтягнувся кілометрів на 5, а зі сходу на захід приблизно на 8-10 км і обійти 40 км2 за пару годин нереально. Я завжди скептично відношусь до маршруток в райцентрах, називаючи людей, які в них сидять лінтяями, але Нікопольських пасажирів маршруток я заповажав - місцевий транспорт тут потрібен.

Міський палац культури

Нікополь має давню і досить цікаву історію. В далекому XVII столітті на території міста розташовувалася Микитинська запорізька січ. Саме тут, на берегах теперішнього Каховського водосховища, гетьманом Запорізького війська був обраний Богдан Хмельницький. В XIX столітті через Нікополь проходив Чумацький шлях, саме тут Козаки, які возили з Криму сіль переправлялись з одного берега Дніпра на інший.

Стадіон Електрометалург Нікопольського заводу феросплавів

Потужний розвиток міста починається після приходу Радянської влади. В 30-х роках XX століття починається будівництво Нікопольського трубного заводу, який повністю змінює життя Нікополя - будуються нові будинки, магазини, будинки культури, забудовується новий район міста - Соцгород. Наступний етап розвитку Нікополя починається в 60-х роках, після будівництва Нікопольського заводу феросплавів, котрий по сьогодні залишається одним з найбільших підприємств України.

Нікополь. Вулиця Електрометалургів

Теперішній Нікополь - це сучасне промислове місто, надзвичайно зелене і симпатичне. Центр Нікополя - це еталонне радянське місто зразка 80-х років - п'яти-дев'ятиповерхові будинки, які потопають в зелені дерев. Крім сучасних магазинів з яскравими вивісками де-не-де зустрічаються магазини з величезними залізними буквами - "Продукти". Вулиці міста - це широчезні проспекти, які дістались місту в спадок від Радянського Союзу.

Нікополь. Район площі Богдана Хмельницького

Зараз про давню історію міста нагадує тільки площа Богдана Хмельницького, названа на честь запорізького гетьмана.

Набережна Каховського водосховища

Площа Богдана Хмельницького знаходиться в південній частині міста поруч з набережною Каховського водосховища. На набережній, над самою водою, на честь звільнення міста від німецько-фашистських загарбників встановлено гармату.

Здесь 8-го фервраля 1944 года войска 4-го Украинского фронта
форсировали реку Днепр и во взаимодействии с войсками 3-го Украинского фронта
освободили от немецко-фашистских захватчиков город Никополь

Ввечері до гармати сходиться народ походити по набережній, попити пива і подивитися на Дніпро. Звідси чудово видно інший берег Дніпра, добро видно місто Енергодар і енергоблоки Запорізької АЕС.

Вулиця Пролетарська

Південь міста і околиці площі Богдана Хмельницького називають старим містом - це дійсно так, тут найбільша кількість старих будинків, кінця XIX, початку XX століття.

Вулиця Херсонська

Нікопольське медичне училище

Вулиця Херсонська це справжнє кладовище старезних, обшарпаних, а іноді навіть досить цікавих, з архітектурної точки зору, будинків.

Спортивно-оздоровчий комплекс

В центрі Нікополя стоїть одна з небагатьох архітектурних пам'яток міста - Спасо-Преображенський собор, котрий збудували в 1898-му році.

Спасо-Преображенський собор

Поруч з собором, стоїть висока мачта телерадіо-ретранслятора, котра тепер є основним орієнтиром для пошуку собора.

Спасо-Преображенський собор

З Нікопольського автовокзалу автобуси відправляються в основному в напрямку Кривого Рогу, Дніпра і Запоріжжя.

Нікополь. Автовокзал

Крім стандартного для кожного міста наземного транспорту в Нікополі є екзотичний плавзасіб у вигляді парому, котрий робить пару ходок через Каховське водосховище до річкового порту в містечку Кам'янка-Дніпровська.

травень 2011