На головну Команда  | 
Моршин УКР | РУС
Моршин - популярний бальнеологічний курорт на півдні Львівської області. Влітку санаторії Моршина оздоровлюють до 4 тисяч відпочиваючих одночасно, які перетворюють невелике тихе місто на гамірний курорт. На відміну від Чорноморських курортів сезонність тут слабко виражена, але ближче до зими ажіотаж все ж таки спадає і на вулицях міста стає трохи спокійніше. Профіль Моршина - гастроентерологічні захворювання, які ефективно лікуються місцевими мінеральними водами і звичайно ж м'яким прикарпатським кліматом.

Залізничний вокзал Моршин

Незважаючи на те, що Моршин знаходиться трохи в стороні від головних транспортних магістралей західної України, транспортне сполучення з містом відмінне. Головний пересадочний пункт на Моршин - місто Стрий. Від автостанції Стрий-2, яка знаходиться поруч із залізничним вокзалом, кожних 15 хвилин відправляється маршрутний автобус №483 Стрий - Моршин. Для тих, хто побоюється замурзаного Стрийського вокзалу, зі Львова, від залізничного вокзалу, приблизно кожну годину відправляються зручні автобуси Львів - Моршин. Від Стрия до Моршина також можна доїхати приміським дизельом Стрий - Івано-Франківськ, який своїм зовнішнім виглядом більше нагадує закопчений паровоз, чим і відлякує від себе потенційних пасажирів, які виходять в Стрию з чистенького фірмового поїзда Київ - Ужгород.

Приміський поїзд Стрий - Івано-Франківськ

12 кілометрів від Стрия до Моршина маршрутка пролітає за 20 хвилин. Моршин надзвичайно компактний, тому якщо є бажання пройтися, можна вийти з автобуса на першій ліпшій зупинці. Але більшість приїжджих виходить біля залізничного вокзалу - звідси до будь-якого санаторію не більше 10 хвилин пішки. Якщо ж доведеться їхати в Моршин поїздом, то на пероні вас зустріне гігантський залізничний вокзал, зал очікування в якому більше нагадує пустий концертний зал районного будинку культури. Але так як пасажирські поїзди через Моршин не їздять, а графік руху приміських поїздів не дуже зручний, то більшість відпочиваючих вибирають автобус.

Центр міста. Вулиця Івана Франка

Моршин умовно можна розділити на дві частини. Північна частина міста забудована переважно приватними будинками, а ближче до центру п'яти і навіть дев'ятиповерхівками. Південь міста - курортна зона, забудована виключно санаторіями і готелями.

Санаторій Лаванда в центрі міста

Історія курорту Моршин розпочалась в середині XIX століття після відкриття в місті Боніфацієм Штіллером лікарні для хворих на туберкульоз легень. Якісь спеціальні лікувальні процедури в лікарні Штіллера не проводились, головним лікувальним фактором був місцевий клімат і ванни з мінеральною водою, яка мала специфічний солонувато-гіркий присмак.

Джерело №4

В XVI столітті, задовго до відкриття Боніфацієм Штіллером лікарні, шляхтичі Бранецькі, котрі були на той час власниками Моршина, організували в місті невелике підприємство з виробництва солі. Сіль випарювалася з місцевої води в спеціально облаштованих солеварнях, або як кажуть місцеві - банях. Виробництво солі на той час було прибутковою справою - солеварня в сусідньому Дрогобичі постачала сіль ледве не на пів Європи. Але повторити промислові подвиги Дрогобича Моршину не вдалось, місцева сіль виявилась гіркою, як вияснилось пізніше, за рахунок домішок в воді Глауберової солі. В 1881 році був зроблений перший хімічний аналіз води з джерела №1, яке в честь пана Штіллера було назване ім'ям Боніфацій. Приблизно в цей же час воду з джерела №1 вперше починають вживати всередину і клінічно доводять доцільність вживання води в лікувальних цілях. На початку XX століття Моршин починає розбудовуватись, поступово перетворюючись з села в курортне місто Morszyn-Zdroj - відкриваються пансіонати і курортні будинки, будується необхідна для водолікування інфраструктура.

Санаторій Мармуровий палац

Огляд курортної території міста логічно почати з санаторію Мармуровий палац. В минулому це Польський будинок відпочинку Dom Zdrojowy, котрий був збудований в 1938 році. На сьогоднішній день це найстаріший і найпрестижніший санаторій Моршина. Саме з Мармурового палацу і розпочалась сучасна історія курорту Моршин.

Старий бювет

Поруч з Мармуровим палацом знаходиться старий бювет мінеральних вод, котрий був збудований в 30-х роках минулого століття - сьогодні це пам'ятка архітектури і невід'ємний символ Моршина.

Новий бювет

Сучасного вигляду Моршин набув в 70-80-х роках XX століття. Саме в цей період будуються знайомі всім прихильникам курорту Моршин санаторії, бальнеолікарня і новий бювет.

Бювет

В зв'язку з розбудовою курорту, в кінці 70-х років XX століття, був збудований новий бювет з пропускною здатністю - 6000 чоловік/добу. Бювет безумовно є центром курорту. Сюди сходяться потоки відпочиваючих з усіх санаторіїв. Це не просто місце, де п'ють воду, тут зустрічаються, знайомляться, діляться свіжими враженнями, запрошують один одного ввечері в кафе на каву, купують сувеніри і звісно ж відпочивають після насиченого новими подіями дня, втамовуючи спрагу призначеною лікарем водою.

Бювет мінеральних вод

Бювет

Поруч з бюветом знаходиться джерело мінеральної води №4. Безпосередньо саме джерело води знаходиться трохи осторонь, але для зручності відпочиваючих вода подається сюди, ближче до бювету.

Джерело №4

Разом з відкриттям вранці бювету, територія навколо нього оживає, заповнюючи тротуари і стежки в парку пересувними торговими точками, де продається все необхідне на курорті - починаючи з пустих пляшок і сувенірів і закінчуючи побутовою хімією і одягом.

Моршин

Моршин

Пройдемось між санаторіями. Зразу через дорогу від бювету розташовані корпуси санаторіїв Світанок і Моршинський, точно в центрі міста - Лаванда, решта санаторіїв знаходяться далі від центру і ближче до лісопаркової зони.

Санаторій Лаванда

Пішохідна зона між корпусами санаторіїв Перлина Прикарпаття і Черемош

Всього в Моршині 8 санаторіїв: Пролісок, Світанок, Моршинський, Мармуровий палац, Перлина Прикарпаття, Черемош, Дністер і Лаванда. Крім них є ще з десяток пансіонатів, готелів і баз відпочинку, які надають приблизно ті ж самі послуги, але паразитують на лікувальній базі одного із санаторіїв.

Корпус санаторію Перлина Прикарпаття

Санаторій Черемош. Приймальне відділення

Основний профіль санаторіїв Моршина - кишково-шлункові захворювання, але відділення деяких санаторіїв, крім основного профілю, спеціалізуються на лікуванні і інших захворювань.

Санаторій Дністер. Корпус №2. Спеціалізований центр для лікування захворювань печінки

Територію курорту щільним півкільцем огортає ліс, в який занурюються найбільш віддалені від бювету і від центру міста корпуси санаторію Черемош і санаторію Мармуровий палац.

Моршин

Через ліс тягнуться доріжки Моршинського теренкуру. Пішохідна терапія великою популярністю не користується, тому зустріти на маршруті можна або явних прихильників ходьби, яких одиниці, або щойно прибулих відпочиваючих, котрі не розраховували на маршрут довжиною аж півтора кілометра, і вчасно отямившись озираються довкола, шукаючи найкоротший шлях назад до спального корпусу.

Лісове озеро

Значно більше відпочиваючих ходить на прогулянку до лісового озерця. Стежка до озера протоптана від бювету через ліс в південному напрямку. Залишаємо позаду корпуси санаторію Моршинський минаємо височезні ялини, петляємо поміж деревами і хвилин через 15 виходимо до лісового озера. Літом сюди стягуються відпочиваючі, рятуючись від спеки, а зимою відпочиваючих манить до себе вогнями симпатичний ресторанчик, розташований поруч.

Санаторій Пролісок

Не далеко від озера, в лісопарковій зоні, знаходиться один з найбільших санаторіїв Моршина - Пролісок. Санаторій орієнтований на оздоровлення дітей, з можливістю їх проживання разом з батьками. Санаторій був збудований в 1979 році в кращих традиціях будівництва об'єктів охорони здоров'я в Радянському Союзі. Вся лікувально-діагностична інфраструктура, бювет і навчальні класи для школярів розташовані в одному гігантському корпусі, що робить відпочинок з дітьми тут максимально комфортним.

Палац культури

Головний розважальний заклад Моршина - міський палац культури, який на рівні з ресторанами і кафешками користується неабиякою популярністю. Концерти проходять щодня. Репертуар приїжджих музик, як правило, обмежений шлягерами власного виробництва і відомими на весь світ інструментальними хітами. Але можна нарватися на цікавий самобутній музичний колектив зі Львова або на метрів Радянської Естради - головне слідкувати за афішами, розклеєними на палаці культури.

1 2