На головну Команда  | 
Хорол УКР | РУС
Місто Хорол розташоване на півдорозі між Києвом і Харковом на трасі Е40. Враховуючи таке стратегічне, в транспортному відношенні, місце розташування, приїхати сюди можна практично з будь-якого населеного пункту центральних і східних областей країни. Хоча більшість транзитних автобусів, враховуючи деяку провінційність містечка і невеликий пасажиропотік, все ж таки пролітають Хорол без зупинки.

Хорол. Автостанція №2

Автостанція №2, де мене висадив автобус Черкаси - Миргород, знаходиться на східній околиці міста поруч з трасою Київ - Харків.

Хорол

Звідси, від АС №2, до центру міста - близько двох кілометрів, які проходиш не помічаючи відстані. Озираючись по сторонах, роздивляюсь нові для мене будинки і, дратуючи своєю появою собак за забором, виловлюю поглядом ті дрібні особливості міста, які і називають місцевим колоритом.

Вулиця Фрунзе. На горизонті школа №3

Хвилин 20 - і я в центрі. Хорол навряд чи можна назвати населеним пунктом з потужним туристичним потенціалом, але саме такі як Хорол - затишні, одноповерхові містечка центральної України, викликають в мене свої особливі симпатії, навіюючи приємні спогади про моє рідне селище міського типу в якому я народився і провів все дитинство.

Хорол

Отже - Хорол. Злегка обшарпаний, але, безумовно з характером, цікавою історією і невимушеною архітектурою старих будинків кінця XIX століття, перемішаних з радянськими житловими будинками 50-х років, якими забудовувалось місто після війни. Тихі, затишні вулиці, обсаджені в 50-х, 60-х роках деревами, коріння яких за десятки років повидувало на тротуарах асфальт, місто з своїм місцевим колоритом і легкою провінційністю, яка дуже личить саме таким - тихим, здавалося б і непомітним, для жителів мегаполісів, містам як Хорол.

Місцеві кажуть, що колись тут була поштова станція

Колишня жіноча гімназія

Якщо йти в центр міста від траси, то перша будівля, яка одразу ж привертає увагу своєю оригінальністю - будинок колишньої Жіночої гімназії.

Вікна гімназії

Центральний вхід, як це часто буває в державних установах, надійно замкнутий, тому двері з фасадної сторони вітають всіх табличкою - "Вхід з двору". Роздивившись фасад, повертаю туди, куди наказує йти стрілка на табличці - обходжу будівлю по периметру і попадаю у внутрішній двір.

Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців

Зараз в приміщенні колишньої гімназії живе місцеве ПТУ з довгою назвою - Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців.

Пам'ятник трудової слави - трактор "Універсал - 2"

Профіль навчального закладу - переважно робочі спеціальності, тому головна прикраса внутрішнього двору училища - встановлений на постаменті трактор "Універсал - 2".

Успенська церква

Одразу за училищем стоїть Успенська церква, яка виросла на початку 2000-х на місці зруйнованої в 30-х роках Соборної церкви.

Вулиця Леніна

Перехрестя Леніна і 1 Травня

Від церкви тягнеться головна транспортна артерія міста - вулиця Леніна, яка, на час мого приїзду, все ще носила ім'я вождя світового пролетаріату.

Вулиця Леніна. Корпус колишнього реального училища

Ще один навчальний заклад Хоролу - Хорольський агропромисловий коледж, корпуси якого розташовані в центрі міста.

Вхід на територію...

Відлуння історії

Сучасний агропромисловий коледж був створений на базі технікуму механізації і сільського господарства, відкритого в 1930 році в приміщенні колишнього реального училища, стара будівля якого до цього часу стоїть по вулиці Леніна, дивуючи приїжджих, типу мене, цікавим фасадом і вимуруваною з цегли брамою.

Хорольський агропромисловий коледж. Новий корпус

Меморіал жертвам фашизму "Хорольська яма" поруч з агро коледжем

Хорольський ботанічний сад

В 1976 році майбутній коледж, а на той час - технікум, переїхав в нове чотирьохповерхове приміщення, яке виросло поруч з колишнім міським стадіоном "Колгоспник", збудованим в 30-х роках на хвилі всесоюзного спортивного ентузіазму.

Центральний вхід стадіону

Чимось унікальним територія коледжу не відрізняється, але поруч розташований Хорольський ботанічний сад, тому любителям природи буде варто сюди заглянути.

Краєзнавчий музей

Йдемо далі. Орієнтуватися в Хоролі не важко. Якщо на околицях міста вулиці доволі покручені, то в центрі заблудитися складно - всі важливі інфраструктурні об'єкти розтягнулись вздовж вулиці Леніна і паралельних їй вулиць Карла Маркса і Шевченка.

Вулиця Леніна

Вулиця Радянська

На вулиці Леніна, в цікавому будиночку з балконом, розмістився краєзнавчий музей, але так як неділя в більшості державних установ - вихідний день, то попасти всередину мені не судилось.

Перехрестя вулиць Леніна і Гоголя

Ремонт меблів

Будинки, з своєю особливою, хоча і ледве помітною, архітектурною родзинкою, яка з легкої руки архітектора оживляє фасад будівель, зустрічаються в Хоролі ледве не на кожній вулиці. Хоча й не всі вони мають таку оригінальну архітектуру як краєзнавчий музей, але, все ж таки, саме ця особливість робить Хорол по своєму затишним і дещо не схожим на інші райцентри області.

Місцевий "Білий дім" - будівля районної ради

Ідея варта наслідування - Районна фотогазета

Ну і ще один, вартий уваги, закуток міста - вулиця Першого Травня, яка тягнеться через центр мимо будівлі районної ради до міського базару.

Автостанція Хорол - 1

Церква поруч з базаром

В кінці вулиці, поруч з базаром, розташована ще одна автостанція Хоролу - АС №1. Обслуговує автостанція переважно транзитні і приміські маршрути, але звідси ж відправляються і прямі автобуси на Полтаву.

Центр

Antike Auto

От, в принципі, і все, що я встиг побачити в Хоролі за пів дня. Місто виявилось на стільки неоднозначним, в хорошому значенні цього слова, що перед від'їздом, відновивши сили в місцевій їдальні, я ще раз прогулявся центром Хоролу, насолоджуючись золотою провінційністю міста.

Казковий ганок перед дверима центральної районної бібліотеки

Районний будинок культури, справжня краса якого захована під шаром облицювальної плитки

Виїхати з Хорола я планував приміським поїздом на Кременчук. Але залізнична станція Хорол знаходиться фактично в іншому населеному пункті, приблизно за три кілометри від центру, тому, поповнивши запаси питної води і, керуючись дорожніми знаками, я рванув на західну околицю міста, зустрівши по дорозі районний будинок культури і Хорольську спец школу №1, яка розмістилась в старому приміщенні колишньої жіночої гімназії, збудованої в 1899 році.

Хорольська спеціалізована школа №1. 1899 рік

Станція Хорол

Залізнична станція Хорол живе тихим спокійним розміреним життям, приймаючи кілька пар приміських дізелів і один пасажирський поїзд на день.

Південна залізниця. Хорол

Залізничний вокзал Хорол

Архітектуру міста приємно доповнює пасажирський вокзал станції Хорол, котрий був збудований в кінці XIX століття ще при Олександрі III і майже в незмінному вигляді дожив до нашого часу.

червень 2015