На головну Команда  | 
Хмільник УКР | РУС
Місто курорт у Вінницькій області. В 1930-х роках XX століття на території Хмільника були знайдені джерела води, збагаченої газом радоном. Радіоактивна лікувальна вода забезпечила місту щасливе веселе майбутнє на довгі роки. Тут будується море санаторіїв і в Хмільник починають з'їжджатися хворі з усього бувшого Радянського Союзу.

Рейковий автобус Вінниця - Гречани на станції Хмільник

Основний міжміський транспорт в Хмільнику - автобус до Вінниці. Їздить він з мінімальним інтервалом, тому вивчати розклад немає особливої потреби. Крім того в Хмільник можна приїхати поїздом. Залізничний рух не надто інтенсивний, але кілька поїздів через місто їздить. З обласного центру катається поїзд Вінниця - Гречани, а з Києва можна зручно приїхати колоритним 617-м поїздом Київ - Хмельницький.

Залізничний вокзал Хмільник

Від жд вокзалу до центру міста можна проїхатись заржавілими маршрутними Газельками, які катаються з невеликим інтервалом. Я ж рішив пройти пару кілометрів від жд вокзалу пішки - на людей подивитися, себе показати.

Пам'ятник Леніну

Центр міста починається для мене з вулиці Леніна, невід'ємним атрибутом якої є рідкісний пам'ятник сидячому Володимиру Іллічу.

Автобус Хмільник - Вінниця

Трохи далі по вулиці знаходиться філіал Хмільницького автовокзалу - будка з написом "Каса". Так як автовокзал знаходиться на околиці міста, то для зручності відпочиваючих і місцевих будка проводить продаж квитків і посадку пасажирів на автобуси до Вінниці, які транзитом під'їжджають сюди з вокзалу. Подібний проміжний міні-вокзал я бачив тільки в Монастирищі Черкаської області.

Пам'ятник Шевченку

Центр міста досить компактний і тягнеться вздовж Південного Бугу на пару кілометрів. Тут, поміж п'ятиповерхівок і приватних хаток, розташована частина Хмільницьких санаторіїв. Тут же, в центрі міста, знаходяться всі основні архітектурні пам'ятки міста.

Південний Буг

Беріг Бугу перетворили на компактну, але симпатичну зону відпочинку, з невеликим парком, лавочками і давно пересохшими фонтанами.

Міст 1915-го року

Стародавня історія міста починається на протилежному березі Бугу. Через річку можна перебігти по старому пішохідному мосту, з якого місцеві самовбивці стрибають вниз, шоб побовтатись в прохолодній каламутній воді.

Вежа замку

Перша оборонна фортеця на території сучасного Хмільника була зведена литовцями ще в XIV столітті. Ясне діло, шо вона не раз руйнувалась і перебудовувалась. До нашого часу залишилася живою тільки вежа, яка датується вже XVI-м століттям. Зараз тут розміщується історичний музей.

Історичний музей

Поруч з вежею знаходиться шикарний двоповерховий палац, збудований в 1916 році на розвалинах колишнього замку.

Палац 1916-го року

З фасаду будівля виглядає як розкішний класичний палац. З протилежного боку, від Бугу, це брутальна оборонна фортеця з каменю.

Палац

Палац

Очевидно колись в палаці розташовувалось щось типу Будинку піонерів, так як територія акуратно заасфальтована, а перед входом стоїть постать юного піонера героя в шапці будьоновці. Але зараз палац пустує, з розбитих вікон віє холодною сирістю, а асфальтові доріжки і клумби біля палацу поступово заростають бур'янами.

Палац

Спускаємось від палацу вниз по вулиці Шевченка, до костьолу. Костьол з довгою назвою - усікновення голови Іоанна Предтечі, зберігся до наших днів в майже не змінному вигляді з XVII століття.

Костьол

Костьол

Вулиця Шевченка і кілька сусідніх вуличок це санаторний центр міста. Тут по вулицях в халатах і тапочках ходять тітки, крокуючи на процедури до лікувального корпусу, а з продуктових магазинів з пляшками вина виходять новоприбулі, поспішаючи в корпус святкувати приїзд. Частина санаторіїв знаходиться на околиці міста в густому сосновому лісі, так що в принципі, в якій би частині міста ви не були - скрізь зустрінете приїжджих, які спішать якшо не на масаж, то на якісь грязі, тягнучи з собою пакет із змінним взуттям і масажним кремом. От саме це курортна складова і не дає Хмільнику перетворитися на звичайний, скучний райцентр.

Хмільник

Історія курорту Хмільник починається з непримітного обдертого будиночку, котрий стоїть навпроти шикарного санаторію Південно-Західної залізниці.

Перша радонова свердловина курорту Хмільник. 1934 рік

Саме тут в 30-х роках вперше почали черпати радонову воду, котру використовують в санаторіях в лікувальних цілях.

Медичний реабілітаційний центр "Південний Буг"

Поміж стандартних п'ятиповерхових санаторних корпусів зустрічаються досить цікаві архітектурні об'єкти. В цілому Хмільник не вражає якоюсь екстравагантною архітектурою, але місто симпатичне і комфортне для приїжджих.

липень 2011