На головну Команда  | 
Гусятин УКР | РУС
Старт на Гусятин був запланований з Києва - нашої славної столиці з мільйонами автомобілів, смогом замість неба і скаженою метушнею на вулицях, якою починається і закінчується кожен день в цьому місті. Мене дуже довго треба вмовляти заїхати до столиці, але заради поїздки до Гусятина я відважився сюди приїхати і близько сьомої вечора вже стояв перед центральним залізничним вокзалом міста Київ. Пробігшись столичним супермаркетом, прикупив трохи продуктів і побіг до 5-ї колії з якої відправлявся поїзд на Гусятин. Поїзд до Гусятина являє собою два безпересадочні вагони, котрі тягнуться за 623-м поїздом Київ - Кам'янець-Подільський. Вночі в Хмельницькому вагони відчіпляють від основного составу і далі до Гусятина вони котяться як окремий повноцінний поїзд.

Міст через Збруч

Я прокинувся близько восьмої ранку. Поїзд, підстрибуючи на стиках рейок, потихеньку котився полями Хмельниччини. Жовте осіннє Сонце заглядало у вікно і вимальовувало на пожовклій траві тіні двох вагонів і одного тепловоза. Поснідав і вмостившись біля вікна, став чекати приїзду в Гусятин. Перед самим містом поїзд заходить в круте піке і розвертається майже на 180°, скидаючи швидкість з стандартних 30 км/год майже до нуля і кволо сунеться по рейках, переїжджаючи по мосту через Збруч. По руслу Збруча проходить кордон між Хмельницькою і Тернопільською областями, проїжджаємо останні метри мосту - і ми на Тернопільщині. На горизонті вже видніються п'ятиповерхівки Гусятина.

Гусятин. Поїзд Київ - Гусятин

Залізничний вокзал в Гусятині простий як двері, схожий на звичайний будинок. Всередині вокзалу стерильна чистота, працює каса. Посадочні платформи в Гусятині ніколи не бачили сотні пасажирських ніг, котрі поспішають на потяг - сюди їздить один пасажирський поїзд і пару приміських.

Залізничний вокзал Гусятин

Праворуч від вокзалу поворот до санаторію Збруч, ймовірно саме завдяки якому Гусятин, як курортне місто, має залізничне сполучення з столицею. Я ж повертаю ліворуч - в місто.

Автостанція Гусятин

За пару сотень метрів від жд вокзалу - автостанція Гусятин. Тихе, спокійне, не перевантажене автобусами, місце. Гусятин досить щільно покриває автобусними маршрутами весь Гусятинський район, крім того є маршрути в сусідню Хмельницьку область, до Івано-Франківська ну і звичайно до Тернополя.

Відділ освіти Гусятинської районної державної адміністрації

Перше враження від Гусятина приємне. На вулицях міста спокійно, людей зовсім не багато. Міська забудова не вражає якимось неповторним колоритом, але час від часу між одноманітними будинками можна побачити, якусь старовинну хатку з хитрими декоративними викрутасами, або рідкісний в XXI столітті артефакт, залишений тут Радянським Союзом.

Гусятин

Взагалі, вплив Радянського Союзу на розбудову міста помічається на кожному кроці, а тим більше в центрі. Центр Гусятина являє собою величезну площу з фонтаном і гігантським інформаційним таблом під назвою "Надзбручанський край", яке легко трансформується в районну дошку пошани. Поруч готель Збруч і універмаг, котрий ховає за собою костел Бернардинців.

Гусятин. Готель Збруч

Костел Бернардинців, збудований в 1610 році, виглядає саме так, як повинна виглядати будівля, збудована більше 400 років назад.

Костел Бернардинців. 1610 рік

Костел Бернардинців. 1610 рік

З одного боку костел затиснутий універмагом і якоюсь адміністрацією, а з іншого гаражами і смітником, тому шоб роздивитися костел з усіх боків потрібно проявити неабияку винахідливість.

Костел

З іншого боку центральної площі, поруч з міським будинком культури, встановлено Монумент незалежності, з фігуркою ангела. Зразу за клубом починається міський парк, який тягнеться до самого берега Збруча.

Монумент

В парку дуже тихо і затишно. Посеред центральної алейки стоїть величезний багатотонний монумент, споруджений до 50-річчя радянської влади.

1917

1967

Трохи в стороні від обклеєного мозаікою монумента знаходиться шикарна будівля колишньої синагоги, котра датується XVI - XVII століттям. Після другої світової війни синагога була відбудована і переобладнана в краєзнавчий музей.

Колишня синагога

Музей успішно проіснував до 1991-го року. Пізніше, після проголошення незалежності, попит на музеї різко зменшився і будівлю колишньої Гусятинської синагоги було вирішено списати з балансу.

Колишня синагога

Іконостас

Східна межа міста проходить по річці Збруч, котра тече зразу за парком. Колонада на протилежному березі Збруча інформує, що саме тут проходить кордон між Тернопільською і Хмельницькою областями.

Міст через Збруч

За річкою вже інший населений пункт - село з однойменною назвою Гусятин. Колись обидва Гусятини були одним населеним пунктом, але постійна боротьба Радянського Союзу за розширення західних меж країни і жорсткий адміністративний поділ провели кордон між двома областями по руслу річки, відкромсавши від теперішнього райцентру ціле село і передавши його на баланс колишньої Кам'янець-Подільської області.

Гусятин. Хмельницька область. Чемеровецький район

До 1939-го року по Збручу проходив кордон між СРСР і Польщею. Десь тут біля річки стояли прикордонні блок-пости, а береги були обплетені колючим дротом.

Гусятин

Слава праці !

Повертаюсь назад до Центру Гусятна. Паралельно парку тягнеться цілий рядок п'ятиповерхівок з угорськими домофонами біля входу в під'їзд, очевидно в будівництві житла для Гусятина приймали участь братські республіки. Трохи вище, ближче до центру, знаходиться Онуфріївська церква.

Онуфріївська церква

Церква була збудована в XVI столітті і першопочатково являла собою невеличку фортецю. Зручне розташування на високому схилі над Збручем допомагало тримати оборону під час перманентних військових конфліктів. Поруч з церквою знаходиться магазин "Наш Дім" - яскравий приклад сучасної фортифікаційної споруди. Залізобетонні клумби двохметрової висоти і пандус для підвозу товару нагадують ДОТи періоду другої світової війни.

Наш Дім

Навпроти магазину - пам'ятник славному козацькому отаману Северину Наливайку, котрий народився тут, в Гусятині.

Овіяному славою у віках Северину Наливайку

От по суті і весь Гусятин. Виїхати з міста ще простіше ніж приїхати. Якшо нема квитків на двохвагонний поїзд до Києва, можна легко купити квиток на пасажирські поїзди, котрі проїжджають через сусідні містечка Чортків і Копичинці, автобусне сполучення з якими більш чим не погане.

вересень 2011