На головну Команда  | 
Гайсин УКР | РУС
Гайсин. Районний центр у Вінницькій області. Населення приблизно 25000 чоловік. Перші документи в яких згадується Гайсин датуються 1600 роком. Тоді в 1640-х роках Гайсин належав до Брацлавського воєводства і був однією з фортець, які прикривали Брацлавщину.

Гайсин. Південно-Західна залізниця

Перше місце яке тут варто подивитися це звісно ж ЖД вокзал. Поїздом тут користуються не так то й часто, так як автобусом їздити зручніше і швидше, але залізна дорога є і не така то вже й страшна.

Будинок культури

В центрі міста варто звернути увагу на будинок культури, будівля з цікавою і характерною для радянської епохи архітектурою.

Будинок культури

На будинку культури написано, шо його встановлено на честь 200-річчя подій, які відбулися в м. Гайсині та навколишніх селах під час антифеодального повстання українського народу (Коліївщина) в 1768 р. за своє соціальне і національне визволення, за возз'єднання України з Росією.

Ленін

На площі перед будинком культури величаво стоїть Ленін. Тут же рядом, по периметру площі, розташовано міський кінотеатр Мир і будинок налогової інспекції.

Кінотеатр Мир

Цікавий архітектурний Гайсин починається з вулиці 1-го Травня. Перехрестя 1-го травня і Карла Маркса це стратегічний об'єкт в Гайсині, який тут називають перекрьостком. Якшо їхати в місцевій маршрутці і попросити шоб вам зупинились на перекрьостку, то вам зупиняться саме тут, а не на якомусь іншому перекрьостку.

Перекрьосток

Біля цього перекрьостка стоїть Гайсинська середня загальноосвітня школа - інтернат I-III ступенів. Біля входу в школу вже не один десяток років стоять піонер з піонеркою і пропагандують девіз Володимира Ілліча - "Вчитись, вчитись, вчитись".

Гайсинська середня загальноосвітня школа - інтернат I-III ступенів

Вчитись, вчитись, вчитись

Рядом з школою, по вулиці 1 Травня 48, стоїть справжнісінька пам'ятка архітектури. Це будинок гімназії, в якому зараз розміщується міський краєзнавчий музей Гайсинщини.

Будинок гімназії, початок ХХ сторіччя

Будинок гімназії якось дуже тісно з'єднаний з приміщенням ПриватБанку, можливо ПриватБанк і Гімназія ці одне і те ж приміщення. Рядом біля музею стоять пушка і якась воєнна лодка - їх тут називають музеєм військової техніки під відкритим небом.

Пушка

Через дорогу, навпроти музею, стоїть чергова пам'ятка архітектури - особняк початку XX століття. Зараз в цьому приміщенні розміщується Будинок школярів та молоді.

Особняк. Початок XX сторіччя

Гуляючи по вулиці 1 Травня можна найти багато чого цікавого. По вулиці повно старезних післявоєнних і довоєнних хаток. Заслуговує уваги будинок в якому зараз розміщується міська рада.

Міська Рада

Тут же, на перехресті вистроїлись інші, варті уваги, архітектурні об'єкти. Грандотель 1905 року, в якому зараз розміщується Гайсинське управління газового господарства.

Пам'ятка архітектури. Грандотель. 1905 рік.

Будинок, в якому розміщена ціла купа всіляких державних контор. Збудований в 1955 році в кращих традиціях будування приміщень для державних структур - з невід'ємною символікою зверху над дверима.

Державна контора

Символіка

По вулиці Карла Маркса можна побачити те, шо само собою напрошується на статус пам'ятки архітектури. Жилі дерев'яні багатоквартирні будинки.

Будинки по вулиці Карла Маркса

Походивши вулицями Гайсина знайшовся будинок в якому жив і працював Гнат Трохимович Танцюра. Хто не знає, то Г.Т. Танцюра це український фольклорист, етнограф і краєзнавець. Написав кілька праць про рідне село Зятківці, в якому він родився, зібрав 2500 українських пісень з мелодіями.

В цьому будинку жив і помер видатний український радянський фольклорист Гнат Трохимович Танцюра

Є в Гайсині православна церква, але збудована вона не так то й давно і пам'ятником архітектури не являється.

Церква

Серед Гайсинської промисловості відомим є Гайсинський консервний комбінат. Історія заводу починається ще в 1895 році. Сучасний комбінат побудований на базі старого винокуренного заводу. Сучасна продукція продавалась під торговою маркою "Гайсин". Але в 2008 році з заводом шось стало не ладно і він прикрився.
А взагалі, Гайсин це доволі великий, відносно спокійний районний центр у Вінницькій області. Має зручне автомобільне сполучення з Уманню і Вінницею.

серпень 2008