На головну Команда  | 
Здолбунів УКР | РУС
В Здолбунів я приїхав рано-вранці. Ще не було і сьомої години ранку, а я вже прогулювався абсолютно пустими, залитими ранковим сонцем, вулицями міста. Навіть вуличні собаки на автовокзалі, міцно скрутившись в клубки, ще спали, чекаючи прибуття перших автобусів і перших пасажирів. Ближче до восьмої брязкання каструль і запах вчорашніх котлет з відкритих кватирок на першому поверсі сповістив про початок нового дня - Здолбунів почав кволо прокидатися.

Здолбунів. Залізничний вокзал

Сучасний Здолбунів - невеликий по площі промисловий райцентр, який територіально майже злився з розташованим поруч обласним центром Рівне. Зізнаюсь, що до того, як я вперше приїхав до Здолбунова, я майже нічого не знав про це місто. В моїй пам'яті Здолбунів завжди був великою вузловою станцією - кінцевою точкою маршруту електричок з Києва і Жмеринки.

Автостанція

Будівництво залізної дороги через Здолбунів почалося в 1873 році - в результаті розширення мережі залізних доріг на заході царської Росії через місто пройшла Києво-Брестська залізна дорога, яка через кілька років перетворила невелике містечко на велику вузлову станцію. Наявність залізної дороги в значній мірі вплинула на промисловий розвиток міста - майже одночасно з початком будівництва залізної дороги, в Здолбунові будується цементний завод, який більш ніж за сто років трансформувався в одне з найбільших підприємств регіону.

Вулиця Фабрична, будинок 1951 року

Помітно, що при Союзі зовнішній вигляд міста змінився - Здолбунів розбудовувався в класичному радянському стилі з легким ідеологічним відтінком. На вулицях міста до цього часу збереглося багато будинків початку 50-х років, які були збудовані під час відновлення країни після війни. Центральна ж частина міста являє собою сітку вузьких коротких вуличок, які очевидно і являються тією автентичною складовою сучасного Здолбунова.

Вулиця Богдана Хмельницького

Будинок культури

Домінантна споруда в центрі Здолбунова - міський будинок культури, одразу за яким починається парк. Зізнаюсь - я ще ніколи не бачив міський БК в такому чудовому стані, помітно, що це серйозна міська установа, яка живе активним життям.

Костел

Не далеко від будинку культури, по вулиці Фабричній, стоїть ще одна, не менш цікава ніж клуб споруда - костел Петра і Павла.

Костел в Здолбунові

Костел в Здолбунові мені відразу ж нагадав Empire State Building в Нью-Йорку - щось в них є спільного. Я більш ніж впевнений, що за Радянського Союзу костел значно змінився і зараз виглядає вже не так бадьоро як після закінчення будівництва в 1908 році, але все одно якась загальна схожість з Американським хмарочосом, який теж був збудований на початку XX століття, прослідковується.

Свято-Катеринівська церква. 1896 рік

Ще один храм, Свято-Катеринівська церква, ровесниця костелу, знаходиться вже не в центрі, а поруч із залізничною станцією. Розміщення церкви в не типовому місці, поруч із залізничним вокзалом, тільки підтверджує той факт, що залізниця на початку XX століття стала головним рушієм життя в Здолбунові.

Будівля колишньої вечірньої школи в провулку біля залізничного вокзалу

До речі, привокзальна площа в Здолбунові, поруч з якою знаходиться вище згадана церква - яскравий приклад того, що вокзал це не завжди базар, сміття і таксисти. Площа являє собою невеликий охайний скверик з пам'ятником партизану Миколі Приходьку в центрі.

Герой Радянського Союзу Приходько Микола Тарасович

Ще один, безумовно цікавий, пам'ятник знаходиться з іншої сторони залізної дороги, на перехресті вулиць Шевченка і Наливайка. Встановлення пам'ятника, очевидно, було приурочене до однієї із космічних програм Радянського Союзу.

Пам'ятник підкорювачам космосу

Пам'ятник підкорювачам космосу

В цілому, з точки зору приїжджого, Здолбунів виглядає не типово і навіть цікаво. Звичайно, житлові квартали, забудовані дев'ятиповерхівками, нічим особливим не відрізняються і виглядають точно так само як і в інших містах України, але є в Здолбунові якась своя родзинка, яка не дає забути, що ти саме в Здолбунові, а не деінде.

Здолбунів

Ще одне місце, яке приємно здивувало - Здолбунівський гідропарк. Гідропарк організований на березі річки Устя, яка протікає поруч з містом.

Здолбунів. Міський гідропарк

Гідропарк

Незважаючи на ранню годину гідропарк вже жив повноцінним життям - в річці вже плавали змучені полуденною спекою, в яку через кілька годин зануриться місто, а до кафешки на березі річки вже сходились небагаточисленні любителі ранкового пива.

червень 2014