На головну Команда  | 
Свалява УКР | РУС
В Сваляву я приїхав близько восьмої ранку 81-м поїздом Київ - Ужгород. В горах вночі був дощ і місто зустріло мене ранковою прохолодою і мокрими вулицями затягнутими густим туманом. Але, незважаючи на те, що на календарі був жовтень, через кілька годин температура повітря піднялась до аномальних 30 градусів, зануривши Закарпаття на кілька днів в літню спеку.

Свалява

Свалява - невеликий і затишний райцентр в Закарпатській області. Значних архітектурних пам'яток в місті немає, тому туристи тут появляються вкрай рідко. Основна маса приїжджих - відпочиваючі, які транзитом через Сваляву направляються на лікування в санаторії, розташовані поруч з містом в селах Голубине, Солочин і відомому на весь світ селі Поляна. Всі санаторії, бази відпочинку, готелі і приватні вілли з затишними номерами для відпочиваючих, котрі розташовані на території цих трьох населених пунктів для зручності об'єднують одним гучним словом - Свалява. Спеціалізація місцевих санаторіїв - захворювання жовчовивідних шляхів і гастроентерологічні захворювання, головний лікувальний фактор всіх Свалявських санаторіїв - місцева мінеральна вода.

Свалява. Залізничний вокзал

Всі три курортних села обслуговуються більш ніж достатньою кількістю автобусів, які відправляються від автовокзалу, який знаходиться не далеко від залізничної станції.

Автовокзал. Автобус Свалява - Поляна

Пройдемось в центр міста. Свалява являє собою типовий Закарпатський райцентр з усіма притаманними йому особливостями - затишними вулицями, бруківкою на дорогах, старими австро-угорськими будинками і звичайно ж радянською архітектурою у вигляді п'ятиповерхівок і типових радянських магазинів.

Свалява

Універмаг Курортний

Звичної для західноукраїнських міст площі Ринок в Сваляві немає, центр міста зосереджений навколо міської ратуші.

Свалявська міська рада

Вечір. На годиннику 17:25

Через дорогу від міської ради знаходиться парк імені Івана Франка, в якому на лавках відпочиває зморене спекою місто. Поруч з парком - міський будинок культури.

Будинок культури

Фонтан в парку

В центрі міста, поміж п'ятиповерхівок, стоїть один з найстаріших храмів Сваляви - церква Різдва Пресвятої Богородиці.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, 1822 рік

Свалява. Вулиця Головна

Трохи далі, на перехресті вулиці Мукачівської і Головної, знаходиться ще одна церква - Успіння Пресвятої Діви Марії, яка своїм похмурим виглядом чомусь нагадує мені середньовічну темницю.

Церква Успіння Пресвятої Діви Марії - 1900 рік

Продовжуючи тему Свалявських храмів перейдемо через річку Свалявку на її лівий берег. На правому березі, по вулиці Невського, видно церкву Адвентистів сьомого дня, а зразу за мостом знаходяться ще дві однойменні церкви - Різдва Пресвятої Богородиці.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, 1937 рік

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, 2010 рік

Географічно Свалява розташована в долині річки Латориця між Лисою горою і горою Кичера. Великих перепадів висот в межах міста немає, тому, враховуючи ще й невелику площу міста, прогулянка центром Сваляви навряд чи забере більше однієї години часу.

Вулиця Бистрянська

Єдине виключення - це вулиця Бистрянська, яка тягнеться кілька кілометрів на південь від центру Сваляви, піднімаючись більш ніж на 80 метрів відносно центральної частини міста. Сходження на вулицю Бистрянську може зайняти значно більше часу ніж прогулянка центром Сваляви.

Свято-Михайлівська церква, 1759 рік

Свято-Михайлівська церква, 1759 рік

Саме тут, на висоті 75 метрів відносно центру міста, знаходиться найстаріша архітектурна пам'ятка Сваляви - Свято-Михайлівська церква.

Свалява

Від церкви відкривається запаморочлива панорама міста і шикарний вид на Боржавський хребет з горою Стій.

Свалява. Вечір

Вечоріє, скоро буде відправлятись мій поїзд і я вирушаю до залізничного вокзалу, спускаючись з гори вниз в центр міста. По дорозі, петляючи вулицями, зустрічаю ще одну цікаву будівлю - Свалявську школу №1.

Masarykova Skola, Школа Масарика

Томаш Масарик. Засновник першої середньої школи в м. Свалява

Свалявська школа №1 була збудована в 1932 році і стала першою середньою школою в місті. Школа була названа на честь Томаша Масарика - філософа, соціолога і першого президента Чехословацької республіки, до складу якої Свалява входила на початку XX століття.
жовтень 2013