На головну Команда  | 
Стрижавка УКР | РУС
Стрижавка розташована на трасі Вінниця - Житомир за 5 кілометрів від Вінниці. Щоденно по автомобільній магістралі через Стрижавку проїжджає мільйон автомобілів і автобусів, тому доїхати сюди елементарно як з Вінниці, так і з протилежного боку.

Стрижавка

Найпростіший спосіб приїхати з Вінниці до Стрижавки - це 138-й автобус Залізничний Вокзал - Коло-Михайлівка.

Міст через Південний Буг

Стрижавка розкинулась на берегах Південного Бугу, який разом з трасою Вінниця - Житомир розтинають селище на два нерівних шматка.

Стрижавка. Костел

З іншої сторони річки, за мостом, стоїть костел. Точної дати побудови костьола я не знаю, але є припущення, шо він тут стоїть з початку XIX століття.

Ставка Вервольф

Вартий уваги об'єкт, завдяки якому Стрижавка і стала відомою, знаходиться в легко доступному місці на території Вінницького лісового господарства. Ставка Гітлера немов магнітом притягує до себе любителів містичних розвалин, тому зустріти на території селища любителів цієї справи простіше простого.

Вулиця Туристична

Табличка з написом - Ставка "Вервольф" встановлена посеред Стрижавки, так що пройти мимо не вдасться. Повертаємо на вулицю Туристичну. Вулиця веде до старого дитячого табору. Табір вже давно не працює і його корпуси ледве проглядаються за високими бур'янами і лісовими хащами.

Залишки піонерського табору

Зразу за табором починається ліс, на території якого в 1941 році було розпочато будівництво однієї із ставок Адольфа Гітлера - "Вервольф". Виходячи з тієї документації, яка дійшла до нас, Вервольф являв собою величезний багаторівневий комплекс.

Залишки ставки Гітлера

Судячи з усього, те шо ми бачимо на поверхні землі - це тільки невелика частина підземного комплексу, який був підірваний німцями після того як в 1943 році радянські війська почали звільнення Вінниці від фашистів.

Ставка Гітлера

На будівництві ставки працювало близько 4000 чоловік, які після будівництва ймовірно були або розстріляні, або вивезені за межі країни. Об'єкт був збудований приблизно за один рік.

Ставка Гітлера

Про справжні масштаби комплексу можна тільки здогадуватись, але дивлячись на величезні шматки стін, які валяються на поверхні землі вже більше 60 років, можна оцінити запас міцності споруди.

Ставка Гітлера

Трохи далі в лісі можна знайти басейн, який також входив до складної інфраструктури ставки Вервольф. Ставка надійно охоронялася і складалась з великої кількості надземних і підземних приміщень. Очевидно підземний бункер був спроектований таким чином, щоб можна було тривалий час жити під землею - була створена вся необхідна для життєдіяльності структура, тут був свій вузол зв'язку, своя охорона, їдальні, кабінети для роботи.

Басейн

Підземні і надземні об'єкти займали велику площу. Далеченько від основних розвалин, в хащах лісу, із землі виглядають кам'яні брили і залишки якихось цегляних укріплень.

Залишки ставки

Помітно, що в деяких місцях любителі металу намагалися тут чимось поживитися і навіть пробували робити підкоп, щоб витягти щось цінне, але каменюччя, яке стоїть вже пів століття під снігом дощем і вітром, анітрохи не піддається.

Залишки ставки

Так як інформації про ставку Вервольф недостатньо і до цього часу достеменно невідомо, що саме було під землею, то це місце поступово почало обростати слухами і неймовірними історіями. А так як для людини властиво цікавитися всим неймовірним і таємничим, то залишки величезного залізобетонного бункера з товстелезними стінами набули статусу чогось страшного і незрозумылого. Та й назва бункера - Вервольф - додає жару, так як з німецького слово Werwolf перекладається як - оборотень. Але "вервольф" можна й по іншому перекласти. Wehr - оборонятися, чинити опір. Wolf - вовк.

Залишки ставки

Навколо Вервольфа постійно ходять балачки про те, що було б не погано тут все розкопати, подивитися шо там всередині, але страх отруїтися газом, який може бути в підземеллі і велика ймовірність того, що бункер може бути замінованим, все ще стримує тих людей, які називають себе науковцями, які досліджують ставку Вервольф.

липень 2008