На головну Команда  | 
Старокостянтинів УКР | РУС
Перший раз в Старокостянтинові я побував влітку 2014-го - місто виявилось цікавішим ніж я очікував, і через місяць, дякуючи обставинам, я приїхав сюди ще раз. Незважаючи на велику кількість архітектурних пам'яток, приліпити на Старокостянтинів ярлик туристичного міста було б не зовсім коректно - неозброєним оком помітно, що за Союзу Старокостянтинів впевнено трансформувався в місто військових, паралельно розвиваючись і як промисловий центр. Але цікава історична і архітектурна спадщина міста все ж таки притягує до себе туристів. Через місто проходить автомагістраль Житомир - Чернівці, дякуючи якій транзитні мандрівники, долаючи милі з столиці України до Кам'янця-Подільського, часто роблять в Старокостянтинові зупинку на відпочинок, відкриваючи для себе місцеві places of interest.

Залізничний вокзал Старокостянтинів II

До Старокостянтинова я приїхав ранковим регіональним дізельом з Вінниці. Станція Старокостянтинів-2, де зупиняються всі пасажирські і регіональні поїзди, розташована приблизно в шести кілометрах від центру міста, які можна проїхати або на таксі, водії яких чергують під вокзалом, або ж почекати автобуса. Старокостянтинів-2 не єдина залізнична станція міста, на західній околиці є станція Старокостянтинів-1, де правда зупиняються лише приміські поїзди Хмельницький - Шепетівка.

Автобусна зупинка біля залізничного вокзалу. Чекаємо автобуса

До речі, саме міський транспорт - перше на що мимоволі звертаєш увагу в Старокостянтинові. Як правило, в невеликих райцентрах він або зовсім відсутній, або представлений одиничними автобусами в базарні дні. В Старокостянтинові ж транспорт - це впорядкована в часі і просторі система перевезень. Якщо я правильно зрозумів, в місті 10 автобусних маршрутів, інтервал руху автобусів - близько пів години, розклад руху і схема маршрутів причеплена майже на кожній зупинці, що допомагає непогано зорієнтуватися на місцевості.

Центр міста. Перехрестя вулиць Острозького і Грушевського

Колишній універмаг

П'ятнадцять хвилин в забитому в м'ясо ПАЗ-і - і я в центрі Старокостянтинова. Умовним центром міста можна вважати перехрестя вулиць Острозького і Грушевського, де мене і висадив автобус.

Автовокзал

Поруч типова радянська будівля автовокзалу. В розкладі руху автобусів маршрути переважно в межах області, дальнобійних, міжміських рейсів не багато - по кілька штук до Луцька, Рівного і Житомира.

Вулиця Грушевського. Стилізація під старовину

Трохи географії. По площі Старокостянтинів доволі великий - місто розтягнуте зі сходу на захід більш ніж на шість кілометрів. Але центральна, і водночас історична частина міста, компактна, і втиснулась між руслом річок Ікопоть і Случ, котрі протікають через місто. На березі Случа і знаходиться головна архітектурна пам'ятка міста - замок князя Острозького.

Князь Василь-Костянтин Острозький

Сучасний Старокостянтинів з'явився на карті дякуючи саме князю Василю-Костянтину Острозькому - одному з найвпливовіших політичних і культурних діячів свого часу. В середині XVI століття Василь-Костянтин Острозький, будучи людиною далеко не бідною, купує село Колищенці, і отримавши від польського короля Сигизмунда-Августа грамоту на заснування міста, починає будівництво замку, навколо якого і розбудовується нове місто - Костянтинів, котре через сто років буде перейменоване на Старокостянтинів. До речі, по вулиці Грушевського, майже на виїзді з міста, вдячними нащадками була встановлена оригінальна ротонда з погруддям засновнику Старокостянтинова, на стінах якої можна прочитати історію міста - від заснування і до наших днів.

Річка Ікопоть

Отож залишаємо позаду автовокзал і рухаємось вулицею Грушевського до базару, який розтягнувся на пару сотень метрів по обидва береги річки Ікопоть.

Замок князя Острозького

На березі Ікопоті, оточений мішками з барабольою і цибульою, стоїть вказівник, котрий вказує напрямок до замку Острозького.

Набережна

Жителі набережної

Повертаємо праворуч на набережну річки Ікопоть. Ефектні металеві потвори, зліплені з металобрухту і обрізків труб, перетворили набережну на місцеву туристичну родзинку.

Жителі набережної

Жителі набережної

Поруч з набережною розташований міський пляж. Літом, крім рибаків, тут завжди повно відпочиваючих - як місцевих, так і приїжджих, які постійно фотографуються з місцевими казковими істотами.

Млин на протилежному березі річки по вулиці Чкалова. 1905 рік

Ну і нарешті цвях програми, основна архітектурна пам'ятка міста - замок князя Василя-Костянтина Острозького.

Територія замку

Замок в Старокостянтинові, котрий став однією з резиденцій князя Острозького, будувався поетапно десять років - з 1561 по 1571 рік.

Замок князя Острозького

З усіх замкових веж, яких, ймовірно, було п'ять штук, до наших днів вистояла лише одна, котра після реставрації стала справжньою окрасою замку.

Вежа замку

З північної сторони до замку прибудована церква, яка архітектурно є його невід'ємною складовою частиною. Церква діюча, але адміністративно відокремлена від замку і функціонує автономно.

Замкова церква

Ще одна грандіозна споруда на території замку Острозького - в'їзна брама, котра виконувала функцію контрольно-пропускного і оборонного посту з боку міста. Враховуючи місце розташування замку, який з трьох сторін оточений водою - попасти до нього по суходолу можна було лише через браму.

В'їзна брама

Вулиця Замкова

Залишаємо територію колишньої резиденції князя Острозького і вулицею Замковою, яка тягнеться вздовж корпусів швейної фабрики, повертаємось в центр міста.

Оборонна вежа. XVII століття

Чергова фундаментальна архітектурна споруда Старокостянтинова - оборонна вежа, яка, разом з розташованим поруч домініканським костьолом, була частиною фортифікаційних укріплень міста. Оборонна вежа - своєрідна візитка Старокостянтинова, її, як навігаційний маяк на березі Случа, одразу помічаєш при в'їзді в місто з боку Хмельницького.

Оборонна вежа

Вежа, разом з костьолом, який входив до складу монастиря домініканців, була збудована в XVII столітті на березі річки Случ, недалеко від замку Острозького.

Залишки костьолу

Вежа, враховуючи своє фортифікаційне призначення, вистояла, переживши всі збройні конфлікти за останні чотири сотні років і виглядає непогано, а от костел дожив да наших днів лише у вигляді руїн.

Старокостянтинів

Ну і на завершення пройдемось центром Старокостянтинова, який розтягнувся вздовж вулиць Острозького і Миру на захід від старого міста.

Вулиця Острозького

Пам'ятка історії. Адміністративна будівля, кінець XIX століття

Без прив'язки до історичних і архітектурних пам'яток, які в значній мірі змінюють зовнішність будь-якого населеного пункту, Старокостянтинів виявився доволі симпатичним містом.

Костел ордену Капуцинів. 1754-1778 рік

Забудова в центрі класична - двох і п'ятиповерхові будинки радянського періоду. Найпомітніша архітектурна пам'ятка по вулиці Острозького - колишній костел капуцинів, який вцілів після війни з релігією, лише дякуючи тому, що був трансформований в будинок культури.

Меморіал слави

Меморіал жертвам голодомору

Через дорогу від костьолу розташований меморіал слави, а трохи далі, навпроти міського парку, знаходиться меморіал жертвам голодомору.

Гарнізонний будинок офіцерів

На а далі починається територія військового містечка, яке розтяглося по західній околиці міста вздовж вулиць Миру, Франка і Попова. Військові частини в Старокостянтинові вперше були розквартировані ще за часів царської Росії під час вітчизняної війни 1812 року. За Радянського Союзу в місті базувались 22 військових частини різного роду військ. Після проголошення незалежності, незважаючи на те, що кількість військових в місті значно скоротилась, було збудоване нове військове містечко, котре стало специфічною візитною карткою Старокостянтинова.

літо 2014