На головну Команда  | 
Сорока УКР | РУС
Село Сорока розташоване на трасі Іллінці - Гайсин. Місцевість не забута цивілізацію, сюди можна легко попасти навіть автобусом. Орієнтир на Сороку - гігантський елеватор, котрий видно вже за кілька кілометрів при під'їзді до села. З траси звертаємо на вишліфувану до блиску бруківку - і ми в Сороці.

Слава труду

Головне, і в принципі єдине, підприємство села - Сороцький комбінат хлібопродуктів, історія якого почалась в 1910 році, після будівництва підприємцями Ярошенськими млина на річці Соб. Значно пізніше, вже при Радянській владі, в 1975 році, поруч з млином був збудований елеватор на 90000 тон, який зараз займає рівно пів села.

Сорока

Землі, де знаходиться село, були заселені ще в незапам'ятні часи, що підтверджують розорані тракторами скіфські кургани на околицях села, котрі датуються III - IV століттям до н.е. Сучасне ж село Сорока виникло значно пізніше, орієнтовано в XVII столітті. В середині XIX століття на території теперішнього Іллінецького району відбувається потужний ривок в розвитку харчової промисловості. В селі Кальник з'являється перший в регіоні цукровий завод. В 1862 році, за кілька кілометрів від Кальника, в селі Бабин, цукрозаводчиками і підприємцями Ярошенськими будується ще один цукрозавод. Пізніше, в 1875 році, цукровий завод з'являється вже в Іллінцях. В 1890 році відкривається рух на залізній дорозі Козятин - Христинівка, яка відкрила неймовірні перспективи Іллінецьким цукроварням. Орієнтовно на початку XX століття (1900 - 1913 рік) від станції Оратів, через село Бабин, будується нова залізнична гілка, кінцевою зупинкою якої стала станція Сорока.

Станція Сорока

За сто років свого існування, приміщення станції майже не втратило своєї зовнішньої привабливості і до цього часу продовжує прикрашати собою убогий зовнішній вигляд державних сільськогосподарських підприємств, які обслуговує станція.

Станція Сорока

З розпадом Радянського Союзу і початком перебоїв в роботі цукрових заводів, обіг вагонів на станції зменшився до критичного мінімуму, але незважаючи на це станція продовжує працювати.

Станція Сорока

Село Сорока яскравий представник промислового населеного пункту, тут немає ні церкви, ні синагоги, ні оборонних замків.

В.І. Ленін

Центр села зосереджений біля місцевого клубу, до якого в день нашого приїзду сходилось все сільське населення - в Сороках гуляли якесь народне свято і по вулицях пливли яскраво одягнені дівчата, а перед клубом, біля погруддя Леніну, надіючись на файну гулянку, вже кучкувались парубки.
Тихенько підстрибуючи на бруківці, якою викладені вулиці села ще в період його стрімкого розвитку, проїжджаємо біля клубу. Очі сліпить сонце, в зеркалі заднього виду елеватор, попереду поворот на трасу, а на пам'ять спогади - про симпатичне і самобутнє село з величезним елеватором і залізничною станцією, де ніколи не буває пасажирських поїздів.

серпень 2012