На головну Команда  | 
Ромни УКР | РУС
Складаючи орієнтовний маршрут чергової мандрівки північними областями країни, Ромни я знову залишив "на потім" - до наступної поїздки Сумщиною. Але обставини склались інакше, і саме Ромни стали кінцевою точкою мого маршруту. Приїхавши ввечері приміським поїздом в Кременчук, треба було десь переночувати, і щоб поєднати приємне з корисним, я купив квиток в купейний вагон, знаменитого своїм особливим колоритом, поїзда Кременчук - Бахмач, яким і доїхав до Ромен.

Залізничний вокзал Ромни

На годиннику була половина шостого ранку. Місто потихеньку прокидалося, входячи в звичний ритм буднього дня. На вулицях ще було пусто, лише на автостанції, розташованій поруч із залізничним вокзалом, кучкувалися сонні пасажири, чекаючи відправлення перших автобусів на Суми і Харків.

Автовокзал

Як для пішохідного туриста, то по площі Ромни місто доволі велике, умовно розділене на два райони річкою Сула. Через Сулу перекинуто півтора моста - один діючий, інший - в стані перманентного будівництва, котрий використовують для своїх забав в переважно рибаки.

Центр міста. Ранок

Центр міста

Центр Ромен доволі щільно забудований п'ятиповерхівками з червоної цегли, які переносять нас в типове радянське місто 70-х років. Але паралельно з цим історія залишила Ромнам купу архітектурних пам'яток, які рівномірно розосереджені по всьому місту, що звичайно додає інтриги і перетворює Ромни в скарбницю архітектурних пам'яток і старих будівель, переважно початку XX століття, які, тим не менше, треба вміти знайти.

Вулиця Соборна, 1. Купецький торговий дім

Вулиця Соборна, 1

Вулиця Соборна, в минулому вулиця Леніна - одна з головних вулиць міста і водночас історична частина Ромен. Тут розташована одна з найстаріших архітектурних пам'яток міста - Вознесенська церква.

Вознесенська церква. 1801 рік

Церква була збудована на початку XIX століття в характерному для Лівобережної України пузатому стилі класицизму, архітектурні особливості якого тьмяніють на фоні модного нині синьо-золотистого оздоблення, якого набула церква після останнього "євроремонту".

Святодухівський собор. 1746 рік

Святодухівський собор. 1746 рік

Ще одна церква Ромен - Святодухівський собор, котрий розташований на площі з дзвінкою назвою Базарна. Собор фактично знаходиться посеред базару, територія якого у XVIII столітті, очевидно, і була головною площею міста.

Тепла церква

На території храму, крім безпосередньо собору, знаходиться також, так звана, тепла церква, богослужіння в якій проводились переважно зимою.

Вулиця Рози Люксембург

Святодухівський собор зведений на високому пагорбі над річкою Сула. Вниз від собору тягнеться крутий спуск на Засулля - лівобережну частину Ромен, де були знайдені залишки ранньослов'янського городища, розкопки якого проводились у 80-х роках минулого століття.

Вулиця Мазепи. Центр позашкільної освіти

Я ж, покрутившись навколо церкви, іду далі. Якщо центр міста забудований переважно однотипними п'ятиповерховими багатоквартирними будинками, то другорядні вулиці Ромен виглядають більш екзотично і дивують особливою, характерною виключно для лівобережної і частково центральної України, невисокою двохповерховою архітектурою першої половини XX століття.

Перехрестя бульвару Московського і Свободи

Дерево на Сумщині один з основних будівельних матеріалів, але в Ромнах, незважаючи на те, що це все ж таки Сумська область, дерев'яні будинки вже майже не зустрічаються, великі лісові масиви зосереджені переважно на півночі області, більшість будівель тут вже з цегли і каменю.

Перехрестя бульвару Московського і Свободи. Колишній купецький будинок

Любителю місцевої архітектури варто прогулятися Московським бульваром, який тягнеться від центру міста на захід, до залізничного вокзалу.

Бульвар Московський, 31

Бульвар Московський, 38

Майже всі будинки вздовж бульвару збудовані в єдиному архітектурному стилі, завдяки чому вулиця виглядає доволі таки симпатично.

Психіатрична лікарня

В 1826 році в Ромнах відкрився Богоугодний заклад, метою якого була допомога безхатькам, сиротам і божевільним, що з часом, очевидно, і посприяло поступовій трансформації закладу в обласну спеціалізовану психіатричну лікарню. Лікарня знаходиться на Московському бульварі, привертаючи до себе увагу помпезністю головного корпусу, збудованого на початку XIX століття. Але, враховуючи специфіку закладу, прогулянка територією лікарні не те щоб неможлива, але буде по максимуму обмежена як відданим своїй професії вахтером на проходній так і обслуговуючим персоналом закладу.

Центральна районна лікарня

Через дорогу від психіатричної лікарні розташована районна лікарня - в минулому земська лікарня, котра була збудована в 1907 році в чудовому архітектурному стилі європейського ренесансу. Правда в будній день тут повно народу, всередину не проштовхатися, а зовні лікарня по периметру густо обсаджена деревами, тому роздивитися будівлю можна лише частково.

Перехрестя бульвару Шевченка і бульвару Свободи. Ромни 1100

Одна з особливостей Ромен - перехрестя. Більшість перехресть головних вулиць міста утворюють площі, які крім того, що являються своєрідною візиткою міста, суттєво додають вільного простору, якого так не вистачає багатьом містам.

Міський будинок культури

Міський будинок культури

На перехресті бульвару Шевченка і вулиці Соборної встановлений один з найстаріших на Україні пам'ятників Тарасу Шевченку. Монумент був відкритий в 1918 році на честь приїзду Шевченка в 1845 році на Іллінецьку ярмарку в Ромнах.

Тарас Шевченко

Поруч розташований однойменний парк імені Тараса Шевченка, який, як не дивно, відомий не своєю флорою, а пам'ятником свині, встановленим сучасниками на центральній алеї.

Парк культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка

"Від щирих українців"

Ну і щоб не закінчувати свиньми - ще пара цікавих пам'ятників Ромен. Традиційно біля центру позашкільної освіти, або по простому - будинку дитячої творчості, стоїть пам'ятник Миколі Островському, який умовно вважається дитячим письменником.

Николай Островский

"Калнишевському Петру Івановичу. Останньому кошовому Запорізької січі"

А в іншій частині міста, на високому березі річки Случ, вже за незалежності, був встановлений пам'ятник останньому кошовому отаману Запорозької січі Петру Калнишевському, який народився в селі Пустовійтівка, котре розташоване поруч з Ромнами.

Приміський поїзд Ромни - Ромодан

Ну і останній на сьогодні атракціон на який я все ж таки встиг, обійшовши майже все місто - приміський поїзд Ромни - Ромодан. Із залізницею Ромнам, можна сказати, пощастило, навіть враховуючи те, що колія тут не електрифікована, за день через місто проїжджає кілька пар приміських поїздів і навіть один пасажирський, чого, взагалі-то, більш ніж достатньо для цього регіону.

Ромодан - Бахмач

Поїзд Ромни - Ромодан - місцева екзотика, такий рухомий склад зустрічається переважно на південній залізниці на території якої і знаходяться Ромни. А мої побоювання бути заживо звареним в розпечених на сонці списаних плацкартних вагонах були марними - відчинені дерев'яні вікна прекрасно кондиціонували вагон, насичуючи повітря запахом свіжоскошеного сіна.

червень 2015