На головну Команда  | 
Радивилів УКР | РУС
Радивилів - невеликий, провінційний райцентр на півдні Рівненської області. В місті навряд чи знайдуться якісь архітектурні пам'ятки чи історичні споруди, які зможуть заманити сюди туриста з фотоапаратом. Але так вже сталось, що доля затягла мене в це невелике містечко на кордоні Рівненської і Львівської областей.

Радивилів. Залізничний вокзал

Сучасна історія Радивилова розпочалась в XVIII столітті. Після чергового поділу Польщі в 1795 році, Радивилів стає прикордонним містом Російської імперії. В 1798 році, біля Радивилова, на кордоні між Австрією і Росією відкривається Радивилівська митниця, яка відразу ж стала стратегічним пропускним пунктом для обох держав. Через Радивилів проходили великі партії товарів як з Росії в напрямку Австрії так і в зворотному напрямку, цією ж митницею найчастіше користувалися при поїздках в західну Європу. Свідки тих часів згадують в своїх мемуарах про Радивилівську митницю як найжахливіший прикордонний пункт всієї Російської імперії, де люто процвітала контрабанда і хабарництво.

Вулиця Почаївська

Зараз про колишню митницю вже нічого не нагадує. Поштовий тракт з Києва до Радивилова, по якому диліжанси перевозили поштову кореспонденцію і пасажирів, давно замінила залізниця, тому в Радивилів я приїхав звичайною електричкою. До речі, варто відзначити, що саме залізниця тримає містечко в тонусі - незважаючи на віддаленість від обласного центру, а тим більше від столиці, ті кілька пасажирських поїздів, які проїжджають через місто, не дають перетворитися Радивилову на відірваний від цивілізації закуток Рівненської області.

Православна церква

Залізнична станція Радивилів знаходиться на південній околиці міста. Від вокзалу до центру Радивилова тягнеться довга вулиця Почаївська, на початку якої, поруч із залізничним вокзалом, стоїть класична православна церква.

Центр міста

Хвилин 10-15 пішки - і я в центрі міста. Центр Радивилова розпланований в характерному для Радянського Союзу стилі максималізму - по периметру центральної площі, яка має розмір двох футбольних полів розташовані всі стратегічно важливі об'єкти міста - універмаг, відділення зв'язку, банк і звичайно ж чотирьохповерхова будівля районної адміністрації з постаментом на якому колись стояв пам'ятник вождю світового пролетаріату.

Будівля районної адміністрації

Весна в Радивилові

Поруч з райрадою, по вулиці Почаївській - тій самій котра тягнеться від залізничного вокзалу, можна знайти залишки колишнього костелу, будівництво якого почалося орієнтовно в 1930-х роках. Вже в наші дні костел був перебудований в Вознесенську церкву.

Вулиця Почаївська

Вознесенська церква

Навпроти костелу стоїть пам'ятник героям української повстанської армії, а трохи далі - на перехресті вулиць Почаївської і Паркової знаходиться справжній артефакт часів щасливого радянського минулого - пам'ятник напевно, що комсомольцям.

Пам'ятник

Поруч центральний вхід до міського парку. Парк, до речі, доволі симпатичний і в доглянутому стані.

Міський парк

Центральний вхід до парку і пам'ятник "Воїнам визволителям"

Характерна особливість цього району міста - Радивилівський хлібокомбінат, який разом з елеватором розташований через дорогу від парку. Гуркіт хлібокомбінату чути повсюду - хоча звук неназв'язливий і до нього швидко звикаєш.

Міська рада

Радивилівська школа мистецтв

Тут же, по вулиці Парковій, біля елеватора, знаходиться будинок міської ради і Радивилівська школа мистецтв - до речі діюча.

Радивилів

Дивлячись на школу мистецтв я остаточно впевнився в тому, що головний транспортний засіб в Радивилові - це велосипед. Автомобілів на вулицях міста зовсім не багато, зате велосипеди є скрізь.

Будинок культури

Ще одна вулиця Радивилова, якою обов'язково варто пройтися - вулиця Невського, котра тягнеться з центру міста в північному напрямку.

Вулиця Невського

Церква Олександра Невського. 1874 рік

Одноіменна з назвою вулиці церква Олександра Невського напевно найсимпатичніша архітектурна пам'ятка Радивилова.

Каплиця на кладовищі

Поруч з церквою знаходиться пожежна частина, а за нею - міське кладовище, на якому є багато старих польських поховань, переважно початку XX століття.

Wladyslaw Domanski, 1923

Пам'ятник на могилі Російських солдат, які загинули під час придушення повстання в Радивилові

Є на кладовищі кілька цікавих могил як польських, так і російських солдат - не часто можна зустріти на одному кладовищі поховання солдат двох ворогуючих між собою держав.

Пам'ятний знак 49-го Гуцульського піхотного полку Польської армії

Залишаю кладовище і йду далі вулицею Невського. Поруч знаходиться Радивилівський соко-оцтовий завод, тому територія навколо кладовища затягнута густим, трохи кислуватим запахом оцту - завод працює.

Будівля колишньої міської школи, 1902 рік

Трохи далі стоїть будівля колишньої Радивилівської школи, збудованої в 1902 році. Довгий час в цьому приміщенні розташовувався Радивилівський загальноосвітній ліцей.

Автостанція

Автостанція

Ну і останній, вартий уваги, об'єкт по вулиці Невського, на якому і закінчилась моя поїздка в Радивилів - автостанція. Автовокзал розташований трохи задалеко від центру міста, але на відсутність пасажирів автостанція не жаліється. Місто зручно розташоване на півдорозі між Львовом і Рівним, тому крім місцевих автобусів до Рівного, з Радивилова можна виїхати і в Львівському напрямку.

квітень 2014