На головну Команда  | 
Ольгопіль УКР | РУС
Село Ольгопіль розташоване в Чечельницькому районі Вінницької області за кілька кілометрів від районного центру. Сучасна історія Ольгополя починається в XIX столітті. В 1812 році, після адміністративно-територіальної реформи Ольгопіль стає центром Ольгопільського повіту, що безумовно змінило майбутнє міста і в значній мірі посприяло подальшому економічному і соціальному розвитку селища.

Ольгополь

Сьогодні Ольгопіль мало чим нагадує колишнє повітове місто, але тим не менше, дякуючи місцевому агропідприємству, яке є головним роботодавцем в регіоні, Ольгопіль більше схожий на оазис благоустрою посеред вимираючих сіл району, розбитих доріг і висушених палючим сонцем полів півдня Вінницької області.

Ольгопіль

Перший розрив шаблону - це дорога від Чечельника до Ольгополя. Вісім кілометрів ідеально рівного асфальту, наявність якого швидше сприймаєш як втілений в життя сюжет з казки ніж реальність, яка розбитою бруківкою і прокатаними польовими дорогами сполучає між собою навколишні села. Як не крути, але звичка визначати добробут населення і рівень життя якістю дороги, напевно закріпилась в слов'янських народів на генетичному рівні ще з 1917-го року, і думаю ця особливість ще довго буде передаватися нащадками з покоління в покоління.

Скульптура в парку біля будинку культури

Ольгопіль, як і очікувалось, представ перед нами звичайнісіньким селом, яке нічим особливим не відрізняється від інших населених пунктів району, хоча центральна частина селища приємно вразила.

Палац культури Україна

Центром Ольгополя умовно можна вважати будинок культури і розташований поруч з ним офіс місцевого агро підприємства.

Агрофірма "Ольгопіль"

Поруч з будинком культури стоїть оригінальна скульптурна композиція Олександру Сергійовичу Пушкіну. Питання - "Чому Пушкіну?" і "Чому саме в Ольгополі?" - напрошується само собою.

Пушкін в Ольгополі

Пушкін в Ольгополі

За неперевіреними даними через Ольгопіль нібито колись проїжджав Олександр Сергійович Пушкін. Легенда стверджує, що в Ольгополі зламалась бричка, на якій їхав Олександр Сергійович і поки повозку ремонтували, поет, не гаючи часу, встиг продути в карти сютню рублів. Саме цей сюжет і став основою скульптури, встановленої поруч з клубом.

Пішохідна зона біля будинку культури

Залишаємо клуб і пройдемось трохи вулицями Ольгополя. Чогось надзвичайного в центрі села немає, хоча увагу привертають небагаточисленні старі будинки, розташовані вздовж вулиць.

Колишня чайна навпроти клубу

Укоопспілка

В XIX столітті в Ольгополі, як і в сусідньому Чечельнику, була своя єврейська громада, яка налічувала пару сотень чоловік. Єврейських кварталів в селищі не залишилось, але обриси деяких будівель до цього часу нагадують своєю формою колишні єврейські будинки.

Перукарня

Будинок в центрі Ольгополя

Але найцікавіший будинок, який не залишить байдужим навіть найбільш вередливого прихильника архітектури, знаходиться на виїзді з села в напрямку Чечельника.

Колишня земська лікарня

Місцеві стверджують, що це колишнє казначейство міста Ольгопіль, але більш ймовірною є версія про те, що на початку XX століття ця будівля була не чим іншим як земською лікарнею, що звучить правдоподібніше, тим більше поруч стоїть ще один, залишений напризволяще корпус лікарні, але вже радянської доби, який, очевидно, був збудований в 60-х роках XX століття - пічне опалення і стерті вщент пороги на це натякають.

Кутова вежа

Колишня лікарня

Лавка в дворі лікарні

Ну от поки що і весь Ольгопіль. Звичайно побачили ми не все селище, зважаючи на брак часу, але тим не менше, Ольгопіль справив приємне враження, враховуючи явно не туристичний статус регіону, що аж ніяк не робить Чечельниччину менш цікавою для справжніх мандрівників.

вересень 2014