На головну Команда  | 
Нова Прага УКР | РУС
Від Олександрії до Нової Праги приблизно 20 кілометрів дороги середньої паршивості, яку маршрутний ПАЗ, враховуючи маневри по місту, проїжджає трохи більше ніж за пів години.

Маршрутний ПАЗ на приміській платформі автовокзалу

Нова Прага не обділена транспортним сполученням. Для кількохтисячного містечка автобусів до райцентру їздить вдосталь. Тому, навіть враховуючи той факт, що сьогодні в Олександрії був базарний день, людей в автобусі на Нову Прагу, по сільських мірках, їхало зовсім не багато.

Нова Прага

Нова Прага і попереджувальний знак про не саму кращу дорогу

ПАЗ натужно реве, долаючи кілька останніх метрів затяжного підйому, врешті-решт минаємо дорожній знак з написом "Нова Прага", який стоїть на вершечку пагорбу і далі, вже накатом, спускаємось вниз в центр селища. Місцеві починають готуватися на вихід, проштовхуючи попереду себе клітчаті сумки, я ж виходжу на першій зупинці, чекаю поки від'їде автобус і оглядаюсь довкола.

Типовий пейзаж Нової Праги

Незважаючи на статус селища міського типу, Нова Прага являє собою, хоча і велике за площею, але все ж таки звичайне село, яке за Союзу, враховуючи тодішні реалії, йшло шляхом трансформації в місто. Але після розвалу Радянського Союзу, в кінці 90-х, містечко почало стрімкий зворотній процес трансформації в сільський населений пункт.

Центр. Вулиця Жовтнева

Вздовж центральних вулиць Нової Праги все ще видно залишки інфраструктурних об'єктів колишнього містечка, які, обростаючи бур'янами, поступово розсипаються, зрівнюючись з землею. Більш міцні будівлі, з вдалим місцем розташування, силами спритних орендарів перетворились в магазини. Решту ж історичної спадщини часів СРСР знищує час, не шкодуючи нічого.

Залишки радянської спадщини

Кооперативний бізнес

При в'їзді в Нову Прагу з боку Олександрії можна навіть побачити кістяк громадської вбиральні, яка, очевидно, будучи внесеною в план розбудови міста на чергову п'ятирічку, повинна була б стати осередком культури біля автобусної зупинки...

Центр міста. Класика післявоєнної архітектури

Чимось особливим Нова Прага навряд чи зможе похвастатися - дивитися тут особливо то і немає на що. Чекаючи в Олександрії на поїзд, в мене було кілька зайвих годин, які я і вирішив згаяти на Нову Прагу. Що з цього вийшло - дивимось нижче. Але скажу наперед, що побувати тут варто, хоча б для того, щоб ближче ознайомитися з маловідомими сторінками історії своєї країни.

Будинок по вулиці Жовтневій, 24 в центрі міста

Справді цікавий історичний об'єкт, заради якого сюди можна заїхати, знаходиться в парку біля школи №1. Але спочатку невелика історична прелюдія.

Центр

Поселення Нова Прага розрослося з сіл Петриківка і Мурзинка, які з часом злилися в один населений пункт, котрий і отримав таку химерну для центральноукраїнського степу назву.

Цивілізація

Деякий час Нова Прага входила до складу Нової Сербії - адміністративно-територіальної одиниці, утвореної на Правобережній Україні в середині XVIII століття. Утворена Нова Сербія була з метою охорони кордонів тодішньої Російської Імперії, в результаті чого в Єлисаветградських степах почали з'являтися укріплені військові поселення, одним з яких і стала Нова Прага. Заселялися нові поселення переважно сербами, німцями, болгарами і македонцями.

Нова Прага десь в кінці вулиці Жовтневої

Орієнтовно в середині XIX століття на території новоутвореної Нової Праги, точнісінько як і в Тульчині Вінницької області, були розквартировані військові частини царської армії, які приймали участь у військових операціях Царської Росії, в тому числі і у франко-російській війні проти Наполеона.

Джунглі в парку

Версій утворення назви населеного пункту кілька, хоча жодна з них документально не підтверджена. Є ймовірність, що назву Нова Прага привезли з собою європейські переселенці, але це лише припущення. Історики притримуються іншої версії. Після другого поділу Речі Посполитої, в 1794 році, під керівництвом Олександра Суворова відбувся штурм передмістя Варшави, яке носило на той час назву "Прага". Битва була жорстокою і закінчилася перемогою царської армії. Скоріше за все ця історична подія і наштовхнула тодішніх ідеологів дати новоутвореному в Кіровоградському степу військовому містечку назву Нова Прага.

Пам'ятник

Тепер, вже маючи якесь мінімальне уявлення про селище, повертаємося до парку біля школи №1. В 1888 році поблизу Нової Праги відбулися маневри царської армії, на яких був присутній імператор Олександр III.

Пам'ятник на честь маневрів царської армії. 1893 рік

Така визначна подія не залишилась поза увагою, і в 1893 році, на честь маневрів царської армії і приїзду імператора, в Новій Празі був відкритий пам'ятник, який майже неушкодженим зберігся до нашого часу.

Новий час, нові думки, нові герої

З вулиці Жовтневої повертаю ліворуч і піднімаюсь на високий пагорб, який здіймається над центральною частиною містечка. Минаю густі зарощі акації і бузку, які колись були парком, а зараз перетворились в джунглі, і виходжу на галявину до пам'ятника, який виринає із-за кущів. Ідеальні форми пам'ятника в занедбаному парку виглядають не менш дивно, ніж літаюча тарілка прибульців...

Зворотна сторона

Дивно і незвично бачити тут пам'ятник давно неіснуючої країни, який майже не ушкодженим вистояв на своєму місці більше ста років, переживши революції, війни і сотні політичних конфліктів.

Меморіал загиблим в другій світовій

Очевидно, що за Союзу галявина, де розташований пам'ятник, була місцем урочистих подій, але зараз цю частину міста окультурює лише меморіал загиблим в другій світовій війні, гранітні плити якого тягнуться рядком серед пожовклого листя і сухих дерев.

Викладена бруківкою вулиця Титаренка і ферми молочно-товарного комплексу "Петриківське молоко" на горизонті

Від парку повертаюсь назад в центр містечка, на вулицю Жовтневу. По площі Нова Прага доволі велика і обійти все селище за пару годин, скоріше за все, нереально. Часу в мене було не так вже й багато, тому прогулятись встиг лише центральною частиною містечка. Але так як поселення було утворене злиттям кількох сіл, то пейзажі тут переважно по сільському однотипні - довгі вулиці з рядами одноповерхових будинків. Назад до Олександрії повернувся без проблем - за кілька хвилин до прибуття рейсового автобусу всю автобусну зупинку забрав мужичок на мікроавтобусі, тому в зворотному напрямку, з Нової Праги до Олександрії, доїхав значно швидше.

вересень 2017