На головну Команда  | 
Немерче УКР | РУС
Немерче - невеличке село в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області. Село розташоване далеко від обласного центру і в стороні від основних транспортних магістралей, тому спрогнозувати час появи тут якогось автобуса досить важко.

Станція Немерче

Найбільш адекватний транспортний засіб з чітко прогнозованим часом відправлення і прибуття до Немерче - це приміський поїзд Жмеринка - Могилів-Подільський.

Поділля

Від станції Немерче до села - рівно два кілометри. Вистрибнувши з поїзда, закинув рюкзак на плечі і любуючись красотами Поділля потіліпав до села. Обочина дороги обсаджена незчисленною кількістю яблунь, тому поїдання кислих яблук в цю пору року - невід'ємна традиція не тільки у приїжджих типу мене, а й у місцевих жителів, які йдуть з села на поїзд.

Село Немерче

Село зустрічає мене розвалинами місцевого сільськогосподарського підприємства. Місцеві кажуть, шо крім розваленого колгоспу тут ще є розвалини недобудованого підприємства по розливу мінеральної води. Саме в цих краях під землею народжується мінеральна вода, яка схожа за своїми характеристиками на мінеральну воду Регіна, яку видобуває за 20 кілометрів звідси Мурованокуриловецький завод мінеральних вод.

Немерче

В центрі села стоїть магазин, стандартний для сільської місцевості пам'ятник загиблим воїнам і спортивна площадка з древнім погребом.

Ворота

Сільська архітектура стандартна для півдня Вінницької області - основний будівельний матеріал - піщаний камінь. Подвір'я огороджують невисокими заборчиками складеними з плоских каменюк без використання всякого цементу. Перший раз таку конструкцію забору я побачив у Шаргороді.

Ворота

Ворота

Традиція робити ворота з трьох камінних стовпів лишилася від Румунів, котрі в 30-х роках XX століття, забудовуючи території вздовж Дністра, намагалися надати своїм містечкам гарного вигляду і конструкція воріт з трьох кам'яних стовпів була стандартом.

Ландшафтний парк

На півночі села росте ліс з надзвичайно кусючими дикими комарями, а на півдні, на березі озерця, розкинувся парк. По структурі він схожий на парк в селі Івниця Житомирської області, але з якимось специфічним горбистим, заросшим кропивою, ландшафтом.

Парк. Немерче

Парк в основному використовується для випасання коней, кіз, баранів і іншої рогатої худоби. На окраїні парку, в затишному місці, збудований дитячий садок. За ставком стоїть цікава стара будівля ветеринарної лікарні. З розколотою стіною, проваленою кришою, але з свіжим розкладом роботи.

Ветеринарна лікарня

На одному з схилів є джерельце з якого місцеві беруть воду. Напевно за задумкою архітектора, який колись закладав парк, струмок з джерельною водою виглядав по іншому. Зараз між камінцями стирчить ржава труба, яка затикається спеціальною затичкою.

Джерело

Вдосталь находившись по зарощах кропиви, рішив вибиратись з парку і йти назад до залізничної станції. Обійшовши околиці парку, вияснилось шо з іншої сторони ставка, на вузенькій вуличці з ефектною назвою "Центральна", розташоване дослідне господарство академії аграрних наук України, про шо говорить табличка, яка висить при вході на територію цієї установи.

Переїзд біля станції Немерче

Ще раз проходжусь центральною частиною села, знову роздивляюсь низенькі заборчики зліплені з каменю, прохожу мимо невеличкої школи і мимо розваленого колгоспу йду назад до станції. Залізнична станція, незважаючи на свою малодіяльність, працює в стандартному режимі - є черговий по станції, працює каса. Є зал очікування на кілька місць.

липень 2010