На головну Команда  | 
Ліщин УКР | РУС
Поїздка в Ліщин відбулась завдяки глибоким родинним зв'язкам Сірьоги з цим селом. Ліщин - село в Житомирському районі Житомирської області. Розташований Ліщин в мальовничому місці, на березі річки Гуйва. В спадок від поляків на території села залишилось кілька старих будівель, які і викликають закономірний інтерес в любителів цієї справи.

Житомир. Квитки на Ліщин

Доїхати в Ліщин дуже легко. Село зручно розташоване на трасі "Житомир - Попільня - Ставище", яка в реєстрі Укравтодору має номер Р-34. З Житомира в Ліщин їздять приміські автобуси, які відправляються від Житнього ринку. Але можна виїхати і з центрального автовокзалу будь-яким автобусом, який їде в сторону Попільні. Місцеві користуються переважно приміськими автобусами, так як вони заїжджають в центр села, а від транзитного автобусу, який зупиняється на трасі, ще треба пройти цілий кілометр. Ми ж, не знаючи всіх тонкощів місцевої логістики, виїхали на Ліщин з центрального автовокзалу.

Ліщин - 1 км

Від Житомира до Ліщина всього навсього 18 км. Мікроавтобус Житомир - Попільня мухою довіз нас до повороту на Ліщин і погнав далі.

СТОВ Ліщинське

На повороті до села стоїть залізобетонний вказівник з назвою місцевого сільськогосподарського товариства - "Ліщинське". Подібні, будемо казати - інформатори, з неймовірною матеріаломісткістю, для Союзу не були рідкістю. Переважно на них були написані політичні лозунги, або побажання щасливої дороги. Що було написано на Ліщинській стелі, вже напевно і старожили не згадають, але, скоріш за все - назва місцевого колгоспу.

Гуйва

Через Ліщин протікає повноводна Гуйва. Місцеві до вилову риби відносяться по серйозному. По річці плавають справжнісінькі рибовиловлювальні комбінати, зроблені на базі надувного човна.

Ліщинська ГЕС

Для мене найцікавішою спорудою села стала оця невелика хатка на березі Гуйви. Дехто здивується, але це справжнісінька гідроелектростанція. Вироблена генераторами електрика подається до суматора на трансформаторі і йде в загальну електромережу села.
Трохи дивною є дата виліплена на електростанції 1654 - 1954. В 1654 навряд чи проводились якісь визначні досліди з електрикою, а до народження Луїджі Гальвані і Алессандро Вольта лишається трохи менше 100 років.

Костьол на березі річки

З дамби гідроелектростанції видно верхівку Ліщинського костьолу з дзвіницю, які стоять на протилежному березі Гуйви.

Ліщин. Троїцький костел

З фасаду костел обріс густими деревами, тому від центрального входу його не тільки сфотографувати, але й просто роздивитися не так то й легко.

Ліщин. Троїцький костел

Сірьогина бабця з Ліщина сказала, що костел працює, і якшо прийти сюди в неділю, то можна подивитися як там всередині.

Дзвіниця. Початок XIX століття

Дзвіниця біля костьолу виглядає просто шикарно. В міру обшарпана роками вона має чудовий вигляд. Тим більше бур'ян який росте поруч створює просто неймовірний антураж - жива картина початку XIX століття.

Ліщинська загальноосвітня школа I-III ступенів

Будучи в Ліщині обов'язково варто сходити до школи. Ліщинська школа розташована в старій будівлі колишнього палацу, збудованого в XIX столітті. Будинок, ймовірно, належав Вінцентію Потоцькому, який був власником села з XVIII століття.

Ліщинська загальноосвітня школа I-III ступенів

Перед школою, в затишному місці під ялинами, стоїть бюст Володимиру Леніну, який похмурим поглядом дивиться на зруйновані колони школи.

Ленін перед школою

Якшо шкільному Леніну живеться не погано, то Леніну в центрі села повезло менше, від нього лишився тільки камінний підмурок з прізвищем вождя пролетаріату.

Останки від Леніна в центрі села

В Ліщині досить фундаментальний, як для села, будинок культури. Архітектура клубу класична, радянська, з серпами і молотами по кутках.

Будинок культури

Комплекс адміністративних і державних споруд продовжує дитячий садочок, який обгороджений цікавим забором з вежами і куполами на них. Перед входом до садочку стоїть скульптура скоріш за все - виховательки.

Скульптура виховательки

Ну і на завершення мені таки вдалося проїхатись місцевим громадським транспортом. Автобус з Житомира в село їздить кілька разів на день, в зручний час. В Житомир автобус приїжджає до автовокзалу біля Житнього ринку.

Посадка в Ліщинський транспорт


серпень 2008