На головну Команда  | 
Іллінці УКР | РУС
Розхитаний Ютонг, вискрипуючи як дерев'яний віз запряжений волами, доїхав з Вінниці до Іллінців трохи більше ніж за півтори години. Іллінці - тихий, не великий по площі районний центр Вінницької області з цікавою історією і непоганим транспортним сполученням.

Іллінецька центральна районна лікарня

Будь-яке місто починається з вокзалу. Іллінці ж починаються з лікарні. Якшо в'їжджати в місто з боку Вінниці, то перше на що падає погляд - величезна територія Іллінецької районної лікарні.

Вовк і Червона Шапочка на території лікарні

Якщо ви їдете в Іллінці в якості туриста, то виходити з автобуса потрібно на автобусній зупинці біля лікарні, так як саме звідси й починаються всі туристичні маршрути містом.

Церква Різдва Богородиці

Дзвіниця

Трохи далі від лікарні, в напрямку центру міста, видніється перша архітектурна пам'ятка Іллінців - дерев'яна церква Різдва Богородиці з дзвіницею, котра датується XVIII століттям.

Іллінці, вулиця Морозівська 5

Троїцька церква

Ліворуч, по вулиці Морозівській, названій на згадку про село Морозівка, котре знаходилось саме на цьому місці, а в середині 80-х увійшло до складу Іллінців, стоїть ще одна - Троїцька церква.

Іллінці

Лівий Берег річки Соб, де знаходиться лікарня і обидві церкви, забудований в основному приватними будинками і до цього часу нагадує собою Морозівку, чого не скажеш про центральну частину міста, яка виблискує п'ятиповерхівками з силікатної цегли.

Соб

Зразу за мостом через Соб починається центр Іллінців. Побачене мене чесно кажучи вразило, сидячи в автобусі моя уява малювала в голові мало чим примітний пгт, який умовно називають містом.

Іллінці, центр

Іллінці ж виявились повноцінним містом з кількома багатоповерхівками, учбовими закладами, великою центральною площею з пішохідною зоною і пам'ятником Леніну.

Воскресенський собор, XIX століття

По праву руку від Ілліча стоїть величезний Воскресенський собор, який, чесно кажучи, вразив своєю фундаментальністю.

Іллінецька дитяча музична школа

Точно навпроти собору в охайному будиночку розташувалась Іллінецька дитяча музична школа.

Іллінецька дитяча музична школа

Обійшовши навколо собору і музичної школи остаточно впевнився, шо всі путівники Україною являються наближеними копіями один одного, так як тема райцентру Іллінці ні в одному з них нормально не розкрита і одноголосно присвоїв Іллінцям статус - "Відкриття року".

Іллінецький державний аграрний коледж

Центр Іллінців, гуртожитки аграрного коледжу

Тут же, в центрі Іллінців, поруч з собором знаходиться головний навчальний заклад міста - Іллінецький аграрний коледж, гуртожитки якого гармонійно вписались в п'ятиповерхову архітектуру в центрі міста.

Цукровий завод

Незважаючи на свою мікрокаліберність Іллінці являються потужним промисловим центром. Мануфактури і невеликі підприємства тут почали з'являтися більше ста років назад. Цукрозаводчиками Ярошинськими в кінці XIX століття в Іллінцях був збудований один з перших зукрозаводів на Вінниччині, паралельно з цукроварнями в Кальнику, Дашеві і селі Бабин.

Житлові будинки по вулиці Кірова

Цукрозавод в Іллінцях знаходиться майже в центрі міста. Заводська інфраструктура разом з цехами і заводськими будиночками, які будувались для робочих, розтягнулась вздовж вулиці Кірова на пару кілометрів.

Середня загальноосвітня школа №1

Ще один промисловий гігант Іллінців - молокозавод Lustdorf, виробничі потужності якого знаходяться трохи далі по тій же самій вулиці Кірова.

Учителям и ученикам школы, погибшим в годы великой отечественной войны, 1941 - 1945

Точно через дорогу від молокозаводу розташована Іллінецька середня школа №1. На початку XX століття в приміщенні теперішньої школи розташовувалось народне училище.

Соб

Ще одне місце, куди в Іллінцях варто сходити - вулиця Пестеля, котра тягнеться від центру міста на захід, вздовж берега річки Соб. На березі річки, на честь 555-річчя заснування міста, було збудоване дитяче містечко, яке являє собою шось типу невеликого парку на набережній.

Колишня синагога, XVIII століття

Лабораторія ветеринарної медицини

В квадраті, який утворюють вулиці Пестеля і Леніна є декілька будівель, які залишились Іллінцям в спадок від величезної Єврейської громади. Євреї почали селитися в Іллінцях орієнтовно на початку XVIII століття. На початок XX століття Євреї становили половину всього населення міста, і тримали в своїх руках майже всі торгові точки і мануфактури міста. Зараз про велику єврейську громаду нагадують тільки залишки Єврейського цвинтаря, розташованого в іншому кінці міста і колишня синагога, котра знаходиться на території пилорами.

Районний будинок культури

Районний будинок культури

Вийшовши дворами п'ятиповрхівок на вулицю Леніна, підходимо до симпатичного, свіжопофарбованого будинку культури, який до речі має більш ніж незвичайний вигляд. З фрунту будинок культури виглядає стандартно, можна навіть сказати класично, але з тилу це абсолютно не типова для Радянського містобудування будівля із замурованими аркоподібними вікнами.

Стадіон Колос

В центрі Іллінців, за стадіоном, знаходиться старе міське кладовище, трохи далі, між вулицями забудованими приватними будинками, збереглося і Єврейське кладовище. Стан більшості могил не найкращий, але зустрічаються і охайні, огороджені надгробки.

Єврейський цвинтар

Єврейський цвинтар

Не далеко від Єврейського цвинтаря, через дорогу від стадіону розташований Іллінецький автовокзал, котрий являє собою типову для Вінницької області будівлю автостанції в два поверхи висотою.

Автовокзал

Іллінці місто досить компактне, із зручним плануванням вулиць. Орієнтуватися на місцевості легко без будь-яких топографічних карт. Але щоб комфортно прогулятися Іллінцями потрібно як мінімум 3-4 години - тут є на що подивитися. Ще одне, безумовно цікаве місце, на яке варто звернути увагу, будучи в Іллінцях - село Лугова Іллінецького району, яке знаходиться на захід від Іллінців. Вважається, що багато років назад тут упав величезний метеорит, залишки якого до цього часу знаходять місцеві жителі, але це вже тема для окремої, спеціальної експедиції.
травень 2013