На головну Команда  | 
Хуст УКР | РУС
Хуст - стародавнє місто, котре розкинулось біля підніжжя високої Замкової гори. Місто виникло орієнтовно в X столітті як укріплений контрольно-пропускний пункт для захисту кордонів і охорони соляного шляху, який тягнувся від Солотвинських соляних копалень вздовж Тиси.

Станція Хуст

Незалежно від того, чим ви приїдете в Хуст, приїдете ви в одне й те ж саме місто - до привокзальної площі, на якій розташований і обшарпаний залізничний вокзал і велетень автовокзал, збудований в кращих традиціях радянського вокзалобудування, з характерним для пізнього СРСР оздобленням всередині.

Автостанція Хуст

Частину міста, від вокзалу і далі, вздовж вулиці Івана Франка, до першого більш-менш важливого перехрестя в центрі міста, можна сміливо вважати туристичним кварталом міста Хуст.

Вулиця Івана Франка

Саме цей райончик міста найбільш насичений кафешками, невеликими ресторанами і готелями. Тут, поруч з горою, на вершечку якої знаходяться залишки Хустського замку, і крутиться більшість туристів.

Замкова гора

Замок, який так вабить своїми розвалинами тисячі мандрівників, будувався орієнтовно в XVI-XVII столітті, хоча перші укріплення на Замковій горі з'явилися ще в XI столітті. До залишків замку можна потрапити дорогою, яка обкручує серпантином гору і тягнеться майже до самого вершечка. Для любителів екстриму задертися наверх можна стежками, котрі під кутом 45 градусів тягнуться до самого замку, але є ризик застрягнути посеред дороги в густих лісових хащах.

Старе кладовище

Приблизно посередині гори, на широкій галявині, знаходиться старе кладовище, орієнтовно XIX століття. Трохи вище від кладбища, в густих хащах, сховані залізобетонні шахти ймовірно стратегічного призначення.


Спускаємось з гори на землю. Біля підніжжя гори стоїть пам'ятник, встановлений на честь загиблих у першій світовій війні - піраміда з викарбуваною датою - 1915. Пам'ятник захоплює своєю простотою і мимоволі викликає повагу до тих людей в честь яких він встановлений.

1915

Від гори до центру міста тягнеться симпатична вуличка 900-річчя Хуста. Минувши відділок міліції і будинок міської ради попадаю до центру - на вулицю Карпатської Січі.

Вулиця 900-річчя Хуста

Хуст

Сучасний Хуст надзвичайно приємне, спокійне і не загазоване вихлопними газами місто. Центр міста вражає простором і самобутністю, характерною багатьом невеликим містам.

Хуст

Хуст - місто в якому неперевершена красота навколишніх гір зливається з простотою і невимушеністю звичайного райцентру.

Scientia Vinces. Школа мистецтв

Костел святої Анни. XVIII століття

Тихі і спокійні, викладені охайною бруківкою і пахнучі квітучою сакурою, вулички навколо Замкової гори, змінюються в центрі міста на шумні заасфальтовані вулиці вздовж яких розтягнувся міський базар. Якщо територія біля Замкової гори більше нагадує курортну зону відпочинку, то в центрі міста панує звичайна бойова буденщина.

Хуст

Поруч з симпатичною синагогою, котра притулилась поміж магазинів і лотків з овочами і фруктами іде запекла торгівля кисломолочними продуктами. З розжареного на сонці автомобіля, побачивши хлопця з рюкзаком і фотоапаратом, висовується мужичок і, показуючи пачку грошей, заманює до себе в авто пропонуючи шикарний обмінний курс.

Синагога

Вже в наступному провулку, ближче до центральної вулиці Карпатської Січі, базарна метушня затихає. Щоб дати відпочинок ногам, заходжу в дрібний супермаркет закупитись продуктами на зворотну дорогу. Поруч можна забігти в невеличкий магазинчик сувенірів і прикупити якусь веселу цацку на спогад про Закарпаття.

ABC

До речі, на Закарпатті всі магазини без виключення мають назву. Великі магазини в центрі міста мають якраві вивіски з дзвінкою і шикарною назвою. Решта магазинів називаються - ABC.

Монумент слави на честь загиблих у Другій світовій війні 1941-1945 років

Крім будинків кінця XIX початку XX століття центр Хуста може похвастатися величезним старим універмагом, котрий своїми габаритами закриває навіть вид на Карпати і симпатичним монументом слави, котрий дістався місту в спадок від Радянського Союзу.

Собор Кирила і Мефодія (1991 рік) і радянський житловий будинок з гастрономом на першому поверсі

Взагалі, класичне радянське оздоблення будинків у вигляді ідеологічної мозаіки чи великих залізних літер "Гастроном", зверху на магазині, помічаються майже на кожній центровій вулиці міста.

Церква святої Єлизавети. XIV століття

Ще один цікавий об'єкт на який варти сходити подивитися - церква святої Єлизавети, котра знаходиться по вулиці Карпатської Січі.

Церква святої Єлизавети. XIV століття

Маючи трохи менше години часу і квиток на 602-й поїзд Солотвино - Львів, не поспішаючи прогулююсь в напрямку жд вокзалу по вулиці Івана Франка. Незважаючи на свою туристичну привабливість Хуст як і будь-яке інше невелике Українське місто потихеньку затихає ближче до вечора. Привокзальна площа зовсім порожня, пусті платформи біля автовокзалу чекають пару останніх міжміських рейсів, а основна маса автобусів почне їздити вже завтра зранку. Тільки п'ятеро в'єтнамців з яскравими рюкзаками розбудили сонну привокзальну площу і почимчикували кудись в напрямку Замкової гори. І навіщо їм швидкісні столичні експреси, вишукані Київські магазини і дорогі Кримські курорти - вони приїхали приміським дизельом в Хуст...

Залізничний вокзал

Але територія біля залізничного вокзалу потихеньку оживає, очікуючи прибуття пасажирського поїзда номер 602 Солотвино - Львів.

Прибуття поїзда Солотвино - Львів

Народ скуповує в касі останні квитки до Ужгорода і Львова, а на платформах починається підготовка до прибуття поїзда - платформи обростають возиками з багатотонними сумками і плетеними з лози корзинками, приготовленими на продаж. З випередженням графіка на 5 хвилин 602-й залітає на станцію Хуст. Наступна зупинка - станція Королеве. В Королево технічна зупинка 19 хвилин. За цей час платформа як прилавок в магазині обростає саморобним вином в пластикових пляшках, свіжими овочами і цукерками. Через 19 хвилин базар згортається так само швидко як і з'явився. Всі забігають у вагон, провідничка розносить постіль і чай. За вікном стає темніше, приглушені голоси під час зупинок на станціях стають все тихішими і тихішими, вагон поступово погружається в сон.

квітень 2012