На головну Команда  | 
Глухів УКР | РУС
В XVIII столітті Глухів був потужним політичним і адміністративним центром України. Майже на століття місто стало столицею гетьманської лівобережної України. Тут розташовувалася генеральна військова канцелярія і ціла купа державних установ.
Зараз це симпатичний райцентр на півночі України з купою цікавих особливостей, характерних для міст цього регіону.

Висадка в Конотопі

З Вінниці до Глухова їхати далеко. Довго роздивлялися карту України, але так і не підібравши оптимального маршруту, закинули всі розрахунки, сіли в три години ночі на 350-й поїзд і поїхали в Конотоп, з надією десь там пересісти в сторону Глухова. В Конотопі перескочили на електричку до Шостки. Вже в Шостці на автовокзалі переконались, що наші розрахунки були вірними - до Глухова звідси їздить достатньо автобусів.

Миколаївська церква. XVII століття

За годину приїжджаємо в Глухів автобусом Шостка - Суми. Вистрибуємо на автовокзалі, поруч з яким стоїть одна з найстаріших будівель міста - Миколаївська церква.

Миколаївська церква. XVII століття

Завдяки сусідству з вокзалом, територія навколо церкви обросла привокзальними магазинчиками, попутно оточивши церкву невеличким базарчиком.

Водонапорна вежа

Одна з найцікавіших архітектурних пам'яток міста, до якої приходять навіть місцеві - водонапорна вежа. Вежа була збудована в 1927 році і, крім подачі води в міський водогін, використовувалась як пожежна каланча аж до 60-х років XX століття.

Глухів

З оглядового майданчика колишньої пожежної каланчі відкривається чудова панорама міста. Найбільше дивує рівнина на якій розташований Глухів - на всі боки не видно ні одної височини, а на сході вже видніються ліси Російської Федерації.

Анастасіївська церква

Анастасіївська церква

Поруч з водонапорною вежою стоїть Анастасіївська церква, яка збудована в 1884 - 1893 роках за кошти підприємців Терещенків.

Спасо-преображенська церква

Трошки в стороні від Анастасіївської церкви стоїть пам'ятка історії, архітектури та містобудування - Спасо-преображенська церква.

Жіноча гімназія 1894 - 1896 роки

Вклад Терещенків в розвиток Глухова гігантський. Підприємці не жаліли грошей на розвиток міста. За їхні кошти була збудована жіноча гімназія, ремісниче училище, дитячий притулок, міська лікарня. Куди не глянеш, скрізь висить табличка, яка нагадує, що в будівництві цього будинку приймали участь Терещенки.

Глухівський педагогічний університет. Колишній вчительський інститут збудований на кошти Терещенків

В Глухові дуже легко орієнтуватися, тут немає довгих кривих вуличок. Місто було зручно поділене на квартали ще на початку XIX століття.

Глухів

Міські вулиці вражають не тільки своєю охайністю і чистотою, але й розмахом. Погулявши вздовж широчезного чотирьохполосного проспекту в центрі міста повертаємо на вулицю Києво-Московську.

Глухів

Шматок Києво-Московської вулиці біля колишньої міської земської управи зроблений пішохідним. Тут тихо і спокійно як в селі. Місцеві тут гасають на велосипедах, а приїжджі типу нас приходять посидіти на лавках.

Пам'ятка історії Глухова. Міська земська управа

Києво-Московська вулиця тягнеться через все місто з заходу на схід. Із західного сторони вулиця починається Київською брамою, яка в далекому XVIII столітті була важливим оборонним об'єктом міста. Зараз брама перестала виконувати свої стратегічні оборонні функції, але автомобілі із західної сторони і по цей час в'їжджають в місто через неї.

Київська брама Глухівських міських укріплень. 1766- 1769 роки

Зі східної сторони Києво-Московської вулиці розташовані інші транспортні ворота міста - залізничний вокзал. Вирішивши неодмінно випробувати на собі місцевий залізничний транспорт сунемо на жд вокзал, попутно оцінюючи колорит місцевої архітектури.

Глухів

Плодоовочевий завод

Поступово, чистенька і рівненька дорога перетворюється на бруківку, замість акуратних будиночків по обидва боки вулиці з'являються зарощі бур'янами промислові майданчики, робота на яких заглохла мабуть ще при Радянському союзі. Ми наближаємось до залізничного вокзалу.

Глухів. Залізничний вокзал

Залізна дорога до Глухова була прокладена ще в 1895 році. Зараз сюди раз на добу їздить приміський поїзд від станції Терещенська. Зрадівши, шо в касі можна купити квитки на пасажирський поїзд, вирішили неодмінно скористатися цією козирною можливістю і прикупили квиточки з Терещенської до Вінниці на 74 поїзд Москва - Львів.

Глухів. Прибуття рейкового автобуса Терещенська - Глухів

Тиняючись біля вокзалу і виглядаючи у вечірніх сутінках закопчений локомотив М62 із списаними плацкартними вагонами, який повинен був прибути з хвилини на хвилину, були більш чим здивовані коли побачили як до вокзалу пригуркотів рейковий автобус РА-2.

Рейковий автобус РА-2

Зрадівши такому цікавому транспорту, зручно вмостилися в майже пустому вагоні і приблизно за годину доїхали до Терещенської. Розклад прибуття зручно підігнаний до транзитних поїздів. В цей час можна виїхати і в Московському напрямку і в Київському, крім того можна встигнути на останній рейс до сусідньої Шостки.

травень 2010