На головну Команда  | 
Дашів УКР | РУС
Бажання бороздити просторами Батьківщини, відкриваючи для себе все нові і нові населені пункти, занесло мене в містечко Дашів. Ретельне вивчення розкладу руху автобусів в напрямку Дашева і планування зворотнього маршруту виявилось марним і на практиці не знадобилось - рідня їхала на Дашів Жигулями, в яких залишалось вільним місце для одного худощавого туриста середньої статури з рюкзаком. Не скористатись такою можливістю було б безглуздо, тому захвативши з собою карту місцевості і мінімальний набір пожитків, ми виїхали на трасу і погнали в напрямку Гайсина, залишаючи позаду міську забудову Вінниці.

Вперед, на Дашів

Іллінецький район Вінницької області, де розташований Дашів, не обділений транспортними магістралями. З Вінниці в Дашів можна запросто доїхати автобусами, які відправляються зі східного автовокзалу. А з боку Умані в Дашів можна легко попасти з пересадкою по Гайсину, звідки їздять як транзитні так і прямі автобуси на Дашів.

Дашів. Універмаг

До 1966-го року Дашів був районним центром, що безумовно вплинуло на зовнішній вигляд містечка. Центр Дашева виглядає досить таки сучасно і навіть трохи по міському - широка проїжджа частина, великий Універмаг, трохи далі - автостанція, в якій висить розклад руху автобусів і навіть працює каса.

Автостанція Дашів

Навпроти, через дорогу, стоїть здоровенний міський будинок культури, одразу за яким тягнеться міське кладовище. Ймовірно, раніше тут була околиця міста, яка після війни попала під генеральний план розбудови Дашева.

Вхід на Польське кладовище

До речі, при виїзді з Дашева, в напрямку Гайсина, є ще одне, польське кладовище. Територія кладовища заросла бур'янами, на галявинах пасуться кози, але якщо проявити наполегливість і влізти в хащі дикого винограду, яким заросло все навколо, можна знайти цікаві надгробки.

Дашівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат. Центральний вхід

Але об'єкт №1 - це Дашівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат. Інтернат розмістився в колишній садибі, останніми власниками якої були паничі Потоцькі.

Дашівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

Пошуками інтернату займатися не потрібно, він знаходиться в центрі Дашева, поруч з універмагом. З вулиці територія навчального закладу умовно огороджена солідним кованим заборчиком, але від річки, на березі якої і стоїть колишній палац Потоцьких, вхід вільний, тому попасти сюди можна навіть у вихідний день. Але незважаючи на дірки в заборі, територія охороняється зграйкою собачок, які, зберігаючи дистанцію, тактовно обгавкують чужинців, нагадуючи, що це чужа територія і затримуватись надовго тут не варто.

Палац

Територія школи-інтернату

В спадок від колишніх хазяїв маєтку на території інтернату залишились деякі господарські будівлі. Поміж розвалин якоїсь кочегарки, новозбудованих пристройок і класів трудового навчання, котрі розташовуються в окремих невеликих корпусах, стоїть шикарна будівля конюшні.

Стайні

Трохи далі, через дорогу, можна походити біля закинутих корпусів, від яких пахне давниною і сирістю і які очевидно теж колись використовувались інтернатом.

Дашів

Дашів

Завжди приємно побачити в якісь глушині залишки гарної садиби, такої як в Дашеві, і тихенько подумки порадіти, шо воно до цих пір не розвалилося. І не вдаючись в деталі історичних подробиць хто коли і кому в черговий раз подарував чи продав цей маєток з усіма стайнями, конями і хлівами, просто оцінюєш як воно симпатично виглядає по зрівнянню з сучасними новобудовами, вишукуючи на стінах і в траві на березі річки дрібні деталі декору, котрі прикрашали все це дворище.

Млин

Отака вона Дашівська школа-інтернат. Через дамбу, споруджену на річці Соб, переходимо на правий берег, заглядаючи вниз під міст і дивуючись витонченою роботою майстрів, які споруджували дамбу. В минулому річка Соб розділяла містечко на два окремі села - Старий і Новий Дашів. Варто відзначити, що Дашів був промисловим селищем. Крім ферми і тракторної бригади, які в кінці 30-х років були вже майже в кожному селі, в Дашеві працював ремонтно-механічний завод, чавуноливарне підприємство і звичайно ж млин.

Млин

Кам'яна кладка стін, характерний дореволюційний зовнішній вигляд та й викладена з цегли дата закінчення будівництва - 1881, натякають на солідний вік млина. Млин до цих пір працює, через відчинені двері було чути робочий шум механізмів, які передавали обертовий момент клинопасовими передачами і звідусіль тягнуло запахом свіжозмеленого борошна.

Михайлівська церква

Поруч з млином, на невеликому пагорбі, стоїть симпатична Михайлівська церква, важко повірити, але датується вона 1764-м роком. Навколишній ландшафт досить специфічний, церква стоїть на пластах каменю, які тягнуться вздовж річки Соб до сусіднього села Кальник, де кам'яне плато закінчується гранітним кар'єром. Такий стабільний грунт не міг не привабити військове керівництво Радянського Союзу. Поруч з Дашевом базувався 433-й ракетний полк, котрий виконував бойове чергування на ракетному комплексі, озброєному ракетами Р-14.

серпень 2012