На головну Команда  | 
Чернятин УКР | РУС
Село Чернятин розташоване в Жмеринському районі, за 20 кілометрів від райцентру. Крім переповнених бусиків, доїхати сюди також можна приміським поїздом Жмеринка - Могилів-Подільський.

Сірьога і контролерша

Поїзд Жмеринка - Могилів-Подільський являє собою заржавілий состав із списаних плацкартних вагонів, які тягне за собою магістральний тепловоз 2ТЭ116.

Жмеринка - Могилів-Подільський

Поки тепловоз палить солярку, розігріваючи двигун, вагони потихеньку заповнюються пенсіонерами, які роз'їжджаються по селах після жвавого базарного дня в Жмеринці. Маршрут не дуже завантажений, тому в вагонах доволі просторо. Їхати зовсім не довго, хвилин 40. Шоб не провтикати зупинку, розпитали в провідника де Чернятин і коли виходити. Не встигли всістися, як вже треба виходити. Крім нас в Чернятині вийшла купа народу - станція виявляється популярна.

Пів вагона виходить в Чернятині

Виходимо з вагону, всі хто виходив разом з нами, швидко розбігаються. Ми ж з Сірьогою роздивляємось куди ми приїхали. Залізничний вокзал в Чернятині виявився зовсім не помпезною архітектурною спорудою, але на ньому прибитий розклад руху поїздів і є лавка де можна подрімати, чекаючи поїзд.

Щось типу залізничного вокзалу Чернятина

Поки ми роздивлялися вокзал, поїзд пустив хмарку диму і поїхав далі на Могилів-Подільський. На місцевості одразу не зорієнтувались. Карти не було, а запитати дорогу не встигли - всі розбіглись, посадочна платформа вже пуста.

...на Могилів-Подільський

Дорогу підказала місцева жіночка з сапою в руках - село ховається в кущах одразу за переїздом. Дякуємо і йдемо в напрямку села. Через якусь сотню метрів зустрічаємо перший сільський промисловий об'єкт - Чернятинський пивзавод. Те що село на 1500 жителів має свій пивзавод - факт дуже цікавий.

Проходна Чернятинського пивзаводу

Якихось розпізнавальних знаків біля проходної пивзаводу немає - просто ворота і двері. А збоку, як і повинно бути, магазин з продукцією і сухариками - повний сервіс. З лівого боку, вздовж дороги, тягнуться залишки якогось сільськогосподарського підприємства. Поруч в кущах - колишнє пожежне депо.

Пожежне депо

Чим далі спускаємось вглиб села, тим роздовбанішою стає дорога. Поруч Чернятинська лікарня... Взагалі село виглядає не надто доглянутим - дороги страшні, скрізь непролазні кущі, ніби в ліс приїхали... Дорога спускається до перехрестя, де зосереджено кілька стратегічних сільських об'єктів - продуктовий магазин, пам'ятник воїнам переможцям і будівля, до якої, по деяких зовнішніх ознаках, підходить статус банкетного залу.

Пам'ятник воїнам переможцям

Наш "банкетний зал" має навіть ім'я, хоча і дивне, а на димоході будівлі поселилися лелеки, які, що не говори, але дуже гармонічно виглядають на фоні зеленої Чернятинської природи.

Банкетний зал

Трохи розгубившись, не розуміючи шо ж тут ще можна побачити, пішли в продуктовий магазин купити щось поїсти. Дома в путівнику чорним по білому було написано: В XVIII столітті Чернятин належав магнатам Вітославським, які спорудили тут палац, а трошки пізніше, на початку XIX століття, тут закладається парк з кількома ставочками, дубовою алеєю, липами, тополями... Площа парку 31 гектар. Звучить вражаюче.
І тільки вийшовши з магазину, нам відкрився ракурс саме на те, що ми шукали - вдалині на горі за деревами показалися два шпилі палацу. Піднімаючись на гору, збоку в кущах зустріли ще один артефакт минулого - заготпункт зразка 1984 року.

Заготпункт РПС 1984

Піднімаємось на пагорб до палацу. Взагалі село просто надзвичайно заросло кущами, в деяких місцях стежки і дороги перетворились в тунелі, огортаючи пішохода з усіх сторін густими зеленими зарощами.

Чернятинський коледж Вінницького державного аграрного університету

Через сотню метрів після заготпункту кущі стали трохи рідшими і з'явилися величезні ковані ворота - це і є вхід до палацу Вітославських. Зараз в колишньому палаці розташований Чернятинський аграрний коледж. Крім того тут, біля колишнього палацу, село виглядає вже більш презентабельно - на дорозі асфальт, поруч автобусна зупинка, одним словом - цивілізація.

Корпус №1

Це і є корпус номер №1 Чернятинського коледжу. Шикарна архітектура палацу просто вражає. Але суто функціональний радянський підхід до ремонту будівлі приховав весь той шарм і колорит, яким колись володів палац Вітославських.

Камін

Зараз літо, пора прийому документів в абітурієнтів, тому корпуси коледжу відкриті, і було б нерозумно не скористатися такою чудовою можливістю зайти всередину. Внутрішнє оздоблення палацу просто неймовірне. В холі в поле зору одразу попадає камін, але, перевівши погляд догори, помічаєш візерунки на стелі, від яких просто неможливо відірвати погляд.

Стеля


Всередині палац виглядає значно краще ніж зовні. Думаю варто подякувати керівництву закладу за героїчні спроби підтримувати будівлю на плаву, але, знову ж таки, радянський підхід до ремонту, який царював тут десятками років і недостатність фінансування роблять свою справу, тому палацу вже не той, яким був колись.

Стеля

Але на другому поверсі не обійшлося без травматизму. Старезний палац, будучи побудованим ще у XVIII столітті все-таки вже почав розсипатись.

1 2