На головну Команда  | 
Чечельник УКР | РУС
Ідея з'їздити в Чечельник визрівала в мене майже рік. Важко сказати чим мене приманювало це невелике місто на півдні Вінницької області - всі доступні путівники Україною по партизанському мовчали, навіть не згадуючи про існування Чечельника, що наштовхувало на логічні висновки про те, що дивитися там особливо немає на що. Нормальних фотографій, по яких можна було б скласти мінімальне уявлення про місто, я теж не знайшов, лише коротка замітка з історією виникнення міста на сайті Чечельницької районної адміністрації і перелік нібито вцілілих архітектурних пам'яток, фотографій яких знову ж таки знайти не вдалося, тільки розпалював бажання протрястися три з половиною години в автобусі і побачити на власні очі те, що так ретельно приховували друковані і електронні засоби масової інформації.

Чечельницький район

Чечельник - це терра інкогніта Вінницької області. Місто розташоване за 160 кілометрів від Вінниці осторонь головних транспортних магістралей. По кількості населення Чечельницький район, разом з Піщанським і Чернівецьким, впевнено займають останні позиції, що, очевидно, обумовлено економічними факторами і відсутністю робочих місць. При Радянському Союзі навіть були спроби ліквідувати Чечельницький район, які закінчились нічим і Чечельницький район знову був позначений на картах Української Радянської Соціалістичної Республіки.

За десять кілометрів до Чечельника. Переїзд через колію вузькоколійної залізниці Рудниця - Гайворон

Кілька років тому я вже був в Балті, до якої від Чечельника лише 40 кілометрів і був приємно вражений побаченим - тихе, спокійне містечко з цікавими старими будинками початку XX століття. Тому і від Чечельника я теж очікував чогось подібного - територіально міста розташовані не так вже й далеко одне від одного. Але 160 кілометрів від Вінниці і статус не самого сильного в економічному відношенні районного центру трохи лякали - уява вимальовувала сто кілометрів розбитої в хлам дороги з покинутими обабіч хатами мазанками, власники яких виїхали в пошуках кращого життя ближче до обласного центру.

Чечельник

Всупереч моїй відданій любові до громадського транспорту, після вивчення розкладу руху автобусів з Вінниці на Чечельник, вирішено було їхати автомобільом. Занадто пізній час прибуття автобусу з Вінниці і відносно раннє відправлення останнього автобуса на Вінницю, робило нас обмеженими в часі, а хотілося спокійно пройтися Чечельником, зовсім не думаючи про розклад автобусів і про подальші варіанти розвитку подій, якщо останній рейс з якихось причин буде скасований, що, взагалі-то, трапляється не так вже й рідко.

Чечельник

Доїхали швидко. Всупереч моїм уявленням про південь Вінницької області, які сформувались після поїздок по Піщанському і Барському районах, останні 40 кілометрів від Тростянця до Чечельника, яких ми найбільше боялися, являють собою практично хай-вей, де можна розігнати вашого залізного коня до максимально дозволеної правилами дорожнього руху швидкості.

Центр міста

Чечельник не відрізняється багатством архітектурних форм і навряд чи вразить екзотичними пам'ятками історії поодиноких туристів. Це звичайнісінький райцентр, такий, яких по всій країні можна налічити не один десяток, але, тим не менше, місто чисте і доглянуте, звичайно в рамках свого скромного бюджету, головними наповнювачами якого є підприємство "Полімергаз" і "Чечельницький молочний завод", який розташований на околиці міста, в селі Тартак.

Чечельницька селищна рада

Державна інспекція сільського господарства у Вінницькій області

Помітних будівель, по яких можна ідентифікувати центр міста, в Чечельнику немає, тому будемо відштовхуватись від симпатичного будинку селищної ради, поруч з якою знаходиться інспекція сільського господарства, а трохи далі, через дорогу від сільради, стоїть занедбаний універмаг - ситуація типова, покинуті державні магазини, залишені Україні в спадок від Радянського Союзу, до цього часу зустрічаються по всій країні.

Універмаг

Головна архітектурна пам'ятка міста - маєток князя Орлова, який сьогодні міг би бути справжньою окрасою Чечельника, згорів під час революційних подій 1917-го року.

Парк

Центральний вхід до парку

Парк, де стояла садиба Орлових, був висаджений в чудовому місці, на березі річки Савранки, яка протікає через Чечельник. Зараз зовнішній вигляд парку, звичайно, дещо змінився після подій 17-го року, але тим не менше місце тут чудове, в парку тихо і затишно.

Меморіальний комплекс

Просуваємось ближче до центру. На перехресті вулиць Котовського і 50-річчя СРСР споруджений меморіальний комплекс воїнам, котрі загинули під час другої світової війни.

Свято-Михайлівська церква

Поруч з меморіалом, на місці зруйнованої в 1937 році церкви, в 1996 році був збудований новий - Свято-Михайлівський храм, з височезною 52-х метровою дзвіницею.

Вулиця Котовського, 15. Управління парку "Кармелюкове Поділля"

Вулицею Котовського, яка тягнеться вздовж парку, висадженого навколо меморіалу, підходимо ближче до центру міста. Центр Чечельника чимось оригінальним навряд чи вразить - кілька житлових двоповерхових будинків, магазини, будівля районної адміністрації і невеликий базар, дорога вздовж якого тягнеться вниз до автостанції.

Привокзальна площа і вокзал

Від Чечельника на Вінницю автобусів їздить не багато, але, завдяки сусідству з Одеською областю, в розкладі руху є автобуси на Одесу, Балту і Котовськ.

Автовокзал

Автовокзал, до речі, був не єдиним транспортним вузлом міста. В кінці XIX століття від станції Дохно, Одеської залізниці, до Чечельника була прокладена гілка вузькоколійної залізниці, яка в основному обслуговувала цукровий завод і місцеві сільськогосподарські підприємства.

Посадочна платформа і вокзал залізничної станції Чечельник

Залізниця працювала до середини 1990-х років і була розібрана на початку 2000-х. Вокзал колишньої залізничної станції Чечельник зберігся до цього часу. Знайшли ми його не відразу, але пошуки були не марними - колишній черговий по станції зрадів гостям і, згадуючи з ностальгією часи, коли залізниця в Чечельнику ще працювала, поділився деякими фактами з життя колишньої станції Чечельник.

Костел

Костел

Ще один цікавий об'єкт в Чечельнику - католицький костел, знаходиться він на виїзді з міста в північному напрямку. Костел Йосипа Обручника був збудований в 1751 році князем Станіславом Любомирським. Відомо, що перший костел в Чечельнику був дерев'яним. Але пізніше, в 1786 році, був зведений кам'яний костел, саме той, який ми в дещо видозміненому вигляді і маємо можливість бачити в Чечельнику.

Брама польського кладовища

Клеймо на замку брами

Через дорогу від костьолу розташований католицький цвинтар, на якому, крім великої кількості польських поховань, особливо цікавою, з архітектурної точки зору, є каплиця князів Собанських, котра знаходиться навпроти центрального входу.

Каплиця князів Собанських

Каплиця довгий час була родинним склепом князів Собанських, але в 1928 році останки Собанських перевезли до Польщі, тому сьогодні каплиця є лише пам'яткою архітектури XIX століття.

Єврейське кладовище

Єврейське кладовище

Ще одну сторінку історії Чечельника відкриває Єврейське кладовище, котре знаходиться поруч з Польським, на крутому схилі, з якого видно майже все місто.

Єврейське кладовище

Євреї почали селитися в Чечельнику орієнтовно у XVIII столітті. За переписом населення, в кінці XIX століття в Чечельнику проживало кілька тисяч Євреїв. Більшість з них були підприємцями і торгашами, що в значній мірі позитивно впливало на економіку регіону.

Хин Ш.А. 1874-1941. г. Сороки

Але на відміну від Шаргорода чи Томашполя в Чечельнику важко знайти колишні єврейські квартали - більшість єврейських будинків або давно зруйновані, або перебудовані сучасниками до невпізнання.

вересень 2014