На головну Команда  | 
Брацлав УКР | РУС
Брацлав - селище міського типу в Немирівському районі Вінницької області. Історія Брацлава багата подіями, якими може похвалитися далеко не кожне місто. Брацлав, як місто, виникло в далекому XIV столітті, про що нагадує жителям і гостям міста гербом, встановлений при в'їзді з боку Немирова, з вибитою на ньому датою заснування. З 1566 року Брацлав стає адміністративно територіальною одиницею Великого князівства Литовського - центром Брацлавського воєводства. На протязі наступних ста років Брацлавське воєводство встигло побувати і в складі Польщі і переходило до Богдана Хмельницького і захоплювалось Турецькими військами під час Російсько - Турецької війни. Але про події, які розвивалися на території сучасного Брацлава вже мало що нагадує. І хай мене вибачать місцеві жителі, але Брацлав вже давно не центр воєводства і навіть не райцентр, а велике село, місцями симпатичне і затишне, яке зустрічає приїжджих типу мене цікавими старими будинками, розбитими дорогами і пустими дворами, котрі вже встигли позаростати бур'янами.

Брацлав. Південний Буг

Вулиці сучасного Брацлава тягнуться вздовж русла Південного Бугу. Розташування міста очевидно обумовлене місцем розташування Брацлавського оборонного замку, який зі стратегічних міркувань був збудований на скелястих берегах річки Південний Буг і навколо якого поступово почало розростатися місто. Замок був збудований в XIV столітті і, враховуючи всі бойові баталії, в яких він приймав участь, дожити до наших днів йому не судилося.

Брацлав. Міст через Південний Буг

Головна транспортна магістраль до Брацлава тягнеться з Немирова. В транспортному відношенні Брацлаву казково пощастило. Крім приміських автобусів з райцентру, через містечко транзитом їздять автобуси з Вінниці на Тульчин, Кирнасівку, Вапнярку, Томашпіль, Бершадь і Ямпіль що дає можливість приїхати і виїхати звідси практично в будь-який час доби, в розумних межах, звичайно.

Брацлав. Вулиця Леніна

Переїжджаємо по мосту через Буг - і ми в Брацлаві. Останній раз райцентром Брацлав був в 1962 році, тому розраховувати на величезні адміністративні хороми в межах селища не варто - тут все просто як в селі. Головні вулиці містечка - Леніна і Енгельса, які під прямим кутом перетинаються точно в центрі селища. Центрова вулиця Леніна від вулиці Енгельса, та й від решти вулиць, чимось особливим не відрізняється, ідентифікувати центр Брацлава з першого разу важко - класичного постаменту Леніну і гігантської будівлі сільради тут немає, та й неймовірною архітектурою місто не вражає.

Брацлав

Але мені пощастило, туристичний потенціал Брацлава я відкрив опинившись в потрібному місці в потрібний час. Це було в кінці літа. В цей час українські аеропорти приймають сотні авіарейсів з хасидами на борту, котрі їдуть до Умані вшанувати пам'ять Раббі Нахмана - засновника сучасного хасидизму. Тому я ні грама не здивувався, коли повз мене промчав мікроавтобус, з вікна якого, висунувшись по пояс, стирчав дядечко з пейсиками в чорній шляпі з широкими полями і фотографував все навколо маленьким сріблястим фотоапаратиком - нічого дивного, відвідавши далеких родичів на Немирівщині, хлопці їдуть через Брацлав в Умань, типова картина для Вінниччини в цю пору року.

Брацлав

Знаючи з книжок, що в Брацлаві є гідроелектростанція, прикинув в голові план прогулянки містечком і поставивши на перше місце ГЕС, пішов вузенькою вуличкою до Бугу. Сказати, що побачене мене вразило - не сказати нічого. Гідроелектростанція щільним кільцем була оточена неймовірною кількістю хасидів. Яких з кожною хвилиною ставало все більше й більше - нові мікроавтобуси на невеличкій стояночці біля електростанції вже ледве поміщалися.

Брацлав

Вияснилось, що історію рідного краю я знаю на три з мінусом. Шанований хасидами з усього світу Раббі Нахман мав у Брацлаві вірного послідовника - Натана Штернгарца, відвідини могили якого в Брацлаві являються обов'язковим пунктом під час мандрівки хасидів Україною.

Брацлав. Старий млин і електростанція

Могила шанованого Натана Штернгарца знаходиться на скелястому пагорбі поруч з електростанцією, тому вся навколишня територія заповнена гостями з Ізраілю, які почувають себе зовсім не закомплексовано - купаються в Бугу, зустрічають новоприбулих, весело розмовляють і фотографують все навколо айфонами.

Брацлав. Приміщення гідроелектростанції

Піднатужившись, врізаюсь в юрбу, протискуючись до електростанції. Будівництво ГЕС в Брацлаві почалося в 1949 році на основі старого млина. В 1951 році відбувся пуск гідроелектростанції, яка забезпечила електроенергією Брацлав і два десятки сіл району. На сьогодні гідроелектростанція не працює, але помітно, що роботи по її відновленню ведуться.

Брацлав

Пропускаючи на вузенькій вуличці здоровенний автобус з новою партією хасидів, виходжу в центр Брацлава.

Лікарня

Перше, що кидається в очі, при в'їзді в Брацлав з боку Немирова - Брацлавська лікарня по вулиці Леніна, яка розташувалась в приміщенні колишнього особняка. Поруч, через дорогу - будівля амбулаторії - класика радянського післявоєнного містобудування.

Брацлавська лікарська амбулаторія

Трохи далі по вулиці Леніна, на невеликій площі перед будинком культури, між гойдалками на дитячому майданчику, стоїть пам'ятник, який безумовно вартий уваги.

Брацлавський будинок культури

Пам'ятник винахіднику польової кухні - Турчановичу Антону Федоровичу

Деякий час в Брацлаві жив Турчанович Антон Федорович, винахідник першої в світі польової кухні, за що і удостоївся встановленого в Брацлаві пам'ятника у вигляді свого власного дітища.

Вулиця Карла Маркса

Вулиця Карла Маркса

Далі вулиця Леніна трансформується в вулицю Карла Маркса. В невеличкому дворику за ялинами ховається церква... Йдемо вперед, розглядаючи старенькі хатки, вулиця тягнеться все далі й далі від умовного центру містечка. Асфальту на дорозі з кожним метром стає все менше, а закинутих будинків все більше.

Церква

Подекуди зустрічаються електроопори встановлені тут ще за царя Тимка. Хто його знає, може ці стовпи ще пам'ятають веселих комсомольців, котрі завзято електрифікували Брацлавський район, виконуючи плани ГОЕЛРО.

Брацлав

Потинявшись задвірками повертаюсь до центру. Головна архітектурна пам'ятка Брацлава - костел, який важко не помітити в такому невеликому населеному пункті, тому прямою наводкою направляюсь до нього.

Костел

Костел

Поруч із стилізованими літерами, виліпленими на верхівці костелу, з яких можна скласти ім'я Марія, нанесена, очевидно, дата закінчення будівництва костьолу - 1884 рік.

Брацлавська селищна рада

Костел фронтальною стороною повернутий до однієї з головних вулиць Брацлава - вулиці Енгельса. Ще одна, найбільш примітна будівля на вулиці Енгельса - селищна рада, яка знаходиться в приміщенні колишнього особняка.

Брацлавський агроекономічний коледж Вінницького національного аграрного університету

Вся власть советам

Далі, по вулиці Енгельса, вже фактично на виїзді з Брацлава розташований Брацлавський агроекономічний коледж, в народі Брацлавський технікум, який, разом з усіма корпусами і футбольним полем, займає солідну площу.

Брацлавська середня загальноосвітня школа I-III ступенів №1

В центрі Брацлава, по викладеній бруківкою вулиці Комінтерну, яка тягнеться від вулиці Енгельса, знаходиться гігантська будівля школи №1. Поруч вся шкільна інфраструктура, з спортивними майданчиками і станцією юних техніків через дорогу.

Музична школа

В кількох кроках від школи, поруч з бібліотекою, знаходиться ще один цікавий об'єкт - Брацлавська музична школа, яка розташувалась в симпатичному особняку.

Данило Нечай

Перед музичною школою стоїть пам'ятник Данилу Нечаю - славному козаку, полковнику і засновнику Брацлавського полку.

Брацлав

От здається і весь Брацлав. Повертаюсь назад до перехрестя вулиць Леніна і Енгельса, яке для зручної навігації на місцевості, назвав центром містечка. На горизонті маячить біленький "Богдан", при наближенні якого видніється приліплений на передньому склі маршрут - Кирнасівка-Вінниця. Махаю рукою, двері відчиняються, розраховуюсь з водієм і вибравши зручніше місце в напівпорожньому автобусі, їду додому, роздивляючись з вікна автобуса вже знайомі мені вулиці Брацлава.
літо 2012, 2013