На головну Команда  | 
Болехів УКР | РУС
Болехів - невелике місто на кордоні Івано-Франківської і Львівської областей. Не дивлячись на те, що адміністративно Болехів має статус міста обласного значення, ритм життя тут по сільському розмірений і неквапливий. Єдина особливість Болехова, до якої потрібно звикнути - траса Івано-Франківськ - Стрий, яка проходить точно через центр міста. Вузькі вулички колишнього Австро-Угорського містечка були розраховані максимум на рух підвод, запряжених парою коней, тому час від часу центр Болехова запломбовується колоною вантажівок з солярою, бензином і іншими стратегічними продуктами, на які багата Івано-Франківська область.

Приміський дізель Стрий - Івано-Франківськ в Болехові

В Болехів я приїхав із Стрия закопеченим приміським дізельом. Місцеві чомусь рідко користуються цим видом транспорту, тому моїм сусідом по вагону був циганський табір, який їхав до Івано-Франківська, перевозячи з собою свої циганські скарби в великих поліетиленових мішках, якими був завалений ледве не весь поїзд.

Болехів

Вулиці Болехова

Приблизно половина Болехова являє собою звичайне західноукраїнське село - звичне для місцевих жителів і екзотичне на вигляд для приїжджих з інших регіонів країни, завдяки своїй етнічній архітектурі.

Болехів

Будинок в центрі міста

В місті залишилось багато старих Австрійських і Польських будинків, які формують центральну частину селища, котра, на відміну від периферії, разом з магазинами, аптеками, банками, адміністративними будівлями і незмінною складовою кожного західноукраїнського міста - площею Ринок, вже має вигляд справжнього міста.

Центр Болехова

Центр Болехова

По площі Болехів не дуже великий - все місто можна запросто обійти пішки, але я, як справжній лінивий турист, обмежився прогулянкою лише центральною частиною міста, яка розтяглася вздовж вулиці Січових Стрільців.

Вулиця Січових Стрільців

Міська бібліотека для дітей

Досить оригінальною є будівля міської бібліотеки для дітей - я б її назвав класикою місцевої архітектури, подібне дерев'яне оздоблення будинків доволі популярне на Івано-Франківщині. Через дорогу від бібліотеки - симпатичний будинок, в якому розташовується міський музей і Болехівська масова бібліотека.

Музей історії міста Болехова імені Романа Скворія

Класика Австро-Угорської архітектури, початок XX століття

Поруч знаходиться католицький костел, строкато виблискуючи свіжопомальованими стінами. Кажуть при Союзі костел був перебудований до невпізнання, тому його сучсний вигляд є лише максимально наближеною копією того колишнього костьолу, збудованого поляками.

Католицький костел

Колишній готель з симпатичною вежею, який знаходиться в центрі Болехова ділять між собою Укртелеком і Укрпошта, які завдяки неповороткості власного ж бюрократичного апарату розділили будівлю навпіл своїми корпоративними кольорами.

Укртелеком і Укрпошта

Одразу за Укртелекомом, по вулиці Коновальця, знаходиться Болехівська лікарня, частину корпусів якої можна сміливо додати в список архітектурних пам'яток Івано-Франківської області.

Терапевтичне відділення. Колишня вілла лікаря Клайнберга

Один із корпусів пологового відділення

По одну сторону від дороги стоїть корпус терапевтичного відділення, який, завдяки старим листівкам з видами міста, легко ідентифікується як колишній будинок лікаря Клайнберга, а з протилежного боку, поруч з відділенням швидкої допомоги, знаходиться симпатичний корпус пологового відділення.

Будинок поруч з ратушею

Вежа ратуші

Адміністрація Болехова, тобто міська рада, як і сто років тому, знаходиться в ратуші, або як кажуть в Європі - в магістраті.

Болехівська ратуша

Автовокзалу в Болехові немає, автобуси зупиняються на площі біля ратуші, шикуючись один за одним, по той чи інший бік дороги - в залежності від напрямку руху.

Центр міста. Автобусна зупинка

Недалеко від ратуші стоїть Болехівська православна церква - стара будівля, яка вже відмітила сторічний ювілей, щоправда редизайн церкви, який став результатом нещодавньої реставрації, розрахований на палких прихильників сучасної церковної архітектури, яка виникла одночасно з появою в нашому лексиконі слова "євроремонт", котре неодмінно асоціюється з пластиковими склопакетами, вагонкою, пінопластовою ліпниною на стінах будинку і багатьма іншими симптомами, якими супроводжується будь-який сучасний ремонт.

Болехів. Церква

Будинки навпроти церкви

Але одна з найцікавіших, на мою думку, будівель Болехова, яка доволі сильно контрастує з розташованою поруч церквою - колишня синагога, котра притулилась поміж житлових будинків недалеко від ратуші.

Болехів. Синагога

Статистичні дані стверджують, що на початок XX століття в Болехові проживало близько трьох тисяч Євреїв, але під час другої світової війни майже всі вони були страчені. При Союзі ж місцеве керівництво не змогло вигадати нічого оригінальнішого, як зробити в колишній синагозі клуб місцевого шкірзаводу, про що до цього часу нагадують вицвілі літери на фасаді будівлі.

Колишня синагога

Клуб шкіряників

До речі, шкіру в Болехові, обробляли з незапам'ятних часів. Болехівський шкірзавод одне з небагатьох підприємств міста, яке не зупинялось напевно з початку XIX століття, звісно завдяки іноземним інвестиціям, котрі не дали заводу перетворитися на руїни.

Укрсільпром. Солезавод

Від шкірзаводу поступово переходимо до головного Болехівського індастріалу - солеварні. Болехівський солезавод був одним з найбільших підприємств регіону, в радянські часи тут пакували в мішки до двадцяти тон солі за зміну. Після розпаду Союзу завод потихеньку почав зачахати, дорожчали витратні матеріали і енергоносії і в середині 90-х завод зупинився, залишивши нам на згадку величезну будівлю, збудовану орієнтовно в середині XIX столітя.

Солезавод

Солезавод

Від дороги на територію заводу тягнеться зароща бур'янами стежка, проходжу повз прохідну і я на території колишнього солезаводу.

Солезавод

Солезавод

Від колишньої солеварні вже майже нічого не залишилось. Всередині купи битої цегли, огризки дощок, інколи попадаються шматки черепиці, все важке і найбільш цінне давно розтягли на металолом.

Солезавод

Ще не так давно закинуті приміщення заводу були справжнім музеєм солевидобувної промисловості прикарпаття, в цехах можна було побачити залишки заржавілого устаткуванна, а в покинутих кабінетах ще зберігався робочий безлад, залишений лаборантом в кінці робочого дня.

Каплиця Івана Храстителя. Праворуч дорога на Моршин, ліворуч - до солезаводу

Героям ОУН-УПА

Болехів. Вечір

Залізничний вокзал Болехів

Повертаючись від солезаводу в центр міста, відмітив, що Болехів став для мене ще одним містом на карті країни, куди я готовий приїхати знову. Приємне, спокійне місто, привітні люди. З транспортом проблем немає, пасажирські поїзди тут нажаль не їздять, але крім приміських поїздів доволі інтенсивний рух автобусів на Моршин і Долину, звідки можна легко виїхати на Львів чи Івано-Франківськ.

вересень 2014