На головну Команда  | 
Берегове УКР | РУС
Поїздка в Закарпаття це завжди подія вселенського масштабу, тому напхавши рюкзак продуктами, запасними батарейками, картами місцевості і іншим потрібним в дорозі мотлохом, з весняним настроєм вирушаю на вокзал. Пару годин в електричці - і я приїжджаю до залізничного вокзалу міста Шепетівка. Саме в Шепетівці починається основний етап моєї подорожі. Пробігшись по місцевих магазинах і прикупивши трохи продуктів, повертаюсь на вокзал, де сідаю на фірмовий поїзд "Закарпаття", щоб завтра вранці бути на вузловій станції Батьово, звідки і відправляються приміські поїзди в сторону містечка Берегове.

Шепетівка. Електричка Київ - Рівне

Прокинувшись за годину до прибуття, випросив в провідника гарячого чаю і вмостився снідати. За вікном мелькнули посадочні платформи і вокзал міста Свалява, які ми повинні були проїхати ще 40 хвилин тому - поїзд суттєво вибився з графіку, долаючи високі Карпатські хребти. Потеревенивши з провідником прикинули, що в Батьово пересісти на дизель я не встигну, тому вирішено було екстренно катапультуватись в місті Мукачеве.

Берегове. Центр міста. Реформатська церква, XVIII століття

Пересадка в Мукачевому була схожа на естафету з передаванням палички. Не бажаючи втрачати час, вискочив із залізничного вокзалу і почесав в напрямку автовокзалу, по дорозі якось зловив автобус до Берегово, заскочив всередину, сижу, кудись їдемо. За містом автобус під зав'язку набивається циганами, школярами з портфелями і бабуськами, які їдуть на Базар, за вікном мелькають химерні назви невідомих мені сіл. Через годину мене виштовхують з автобуса - приїхали.

Закарпатський угорський інститут. Палац колишнього комітатського суду, 1909 рік

Приїхавши в нове місто, я завжди поступово просуваюсь від вокзалу в напрямку центру міста, смакуючи кожною новою вулицею, вдихаючи колорит невідомого мені населеного пункту. У випадку ж з Береговим без всяких прелюдій і підготовок я попав точнісінько в епіцентр міста.

Площа Ференца Ракоці. Костел XII - XIX століття

Основна і принципова відмінність Берегово від інших міст Закарпаття - етнічний склад населення. Близько 50% корінного населення - Угорці. В 1945-му році Закарпаття було приєднане до Української радянської соціалістичної республіки і Берегове територіально стало частиною Радянського Союзу, на практиці ж місто так і залишилося частиною Австро-Угорської імперії. Корінне населення до цього часу говорить на вулицях міста своєю рідною мовою, продавці в магазинах запросто спілкуються українською, російською, угорською і діалектами циганської. Для нас, приїжджих, вивіски на магазинах продубльовані українською, а вуличний годинник показує рівно на 1 годину менше - Берегове живе за часом Євросоюзу. В місті розташоване консульство Угорщини в Україні.

GMT+2

Берегове вражає величезною кількістю старих будинків, більшість з яких являються пам'ятками архітектури. В місті неймовірна кількість меморіальних табличок, які висять ледве не на кожному будинку, нагадуючи про видатних людей цього регіону.

Будинок культури. Будівля колишньої Великої синагоги

Інститутський гуртожиток. Колишній готель "Гранд Роял", 1910 рік

Центр міста - площа Лайоша Кошута і площа Героїв, котрі розташовані вздовж центральної вулиці Іштвана Сечені. Площа Кошута - це частково пішохідна вулиця навколо якої зосереджені найпотужніші архітектурні пам'ятки міста і звичайно ж базар, котрий непомітно сховався за портиками і ризалітами оточуючих його з усіх боків архітектурних пам'яток.

Пам'ятник загиблим радянський воїнам, 1945 рік

Слава красной армии - освободительнице закарпатской Украины от ига немецко-фашистских захватчиков

В центрі площі Героїв, котра розташована поруч, знаходиться пам'ятник загиблим радянський воїнам. Був приємно вражений побачити живими любимі мною залишки Радянського Союзу в такому віддаленому від радянської влади місті.

Берегівський медичний коледж. Колишня будівля управління комітату, XIX століття

Берегове надзвичайно компактне місто, центр можна легко обійти за пару годин, але для комфортної прогулянки містом потрібно хоча б пів дня.

Берегове

Для мандрівників, котрі полюбляють обнюхати всі закутки стародавнього міста, в центрі Берегово є детальна карта на якій вказані всі архітектурні пам'ятки до найдрібнішої меморіальної таблички.

Берегове

В парку, на південній околиці міста, на території міського ландшафтного парку, знаходиться центральна районна лікарня міста Берегове.

Ландшафтний парк міста Берегове

Doctor Linner Bertalan

Крім старого приміщення лікарні, збудованого в 1936-му році, на території лікарні встановлено погруддя видатного лікаря міста Берегове Берталона Ліннера.

Вулиця Бетлена

Блукати вулицями міста можна безкінечно довго, коли починаєш обходити Берегове по другому разу, око зачіплюється за дрібні деталі декору на стінах будинків, звертаєш увагу на цікаві вказівники на перехрестях.

Берегове

Поступово звикаєш і починаєш почувати себе абсолютно комфортно навіть в магазинах, де продавець не завжди розуміє, що ти від нього хочеш.

Хліб

Транспортна інфраструктура Берегово не обмежується автобусами. Місто має залізничне сполучення з Ужгородом і Львовом. Крім пасажирського поїзда Львів - Солотвино, через Берегове їздить кілька пар приміських поїздів. Крім того в місті є залізничне депо, котре обслуговує вузькоколійні локомотиви, які працюють на маршруті Виноградів - Іршава.

Локомотивне депо Берегове

Вузька колія від депо тягнеться аж до діючого ширококолійного залізничного вокзалу, тому поспостерігавши за ремонтом локомотива ТУ-2 вирушаю по зарощих бур'янами рейках на вокзал.

Beregszasz

Разом з компанією місцевих циган покидаю Берегове в приміському поїзді Батьово - Тячів, який з невеликим запізненням пригуркотів до вокзалу.

Приміський поїзд Тячів - Батьово

Незважаючи на те, що вузька колія біля залізничного вокзалу вже давно не використовується, Берегово все одно залишається однією з небагатьох станцій на території України, де присутні залізничні колії трьох стандартів - 750, 1435 і 1520 мм.

квітень 2012