На головну Команда  | 
Балта УКР | РУС
Стартую рано вранці від станції Помічна в Кіровоградській області. До Балти звідси можна доїхати приміським поїздом Помічна - Котовськ.

Станція Помічна

На фоні нескінченних товарних составів, біля перону з'являється локомотив ВЛ60 з двома плацкартними вагонами - це і є мій приміський поїзд до Котовська.

Помічна - Котовськ

Маршрут досить навантажений. Повно народу їде до Первомайська, частина до Котовська, решта пасажиропотоку розтусовується по невеличких станціях. Близько чотирьох годин в дорозі і я під'їжджаю до станції Балта.

Станція Балта

В 1865 році була збудована перша на території сучасної України залізниця сполученням Одеса - Балта. Станція Балта була побудована приблизно за 6 кілометрів від міста Балта. В далекому 1865-му поїздка з міста до станції по брудній розбитій дорозі була справжньою катастрофою. Через більш чим 150 років після відкриття залізниці дорога стала асфальтовою, але відстань між станцією і містом Балта суттєво не змінилась. Місто не розрослось, а залізниця лишилась там де вона і була прокладена.
Незважаючи на історичну значимість, зараз через станцію Балта проїжджає всього-навсього кілька електричок до Одеси і Помічної, плюс десяток поїздів і в основному в нічний час.

Монумент на станції Балта

По іншу сторону вокзалу, на лавках біля монументу, зустрів місцевих. Розпитав як їхати до Балти. Вияснилось шо з автобусами до міста тут не сильно й густо. Найближчий автобус до Балти я вже прогавив, а наступний приїде тільки тоді, коли до станції прибуде чергова електричка.

Маршрут Ст. Балта - м. Балта

Любуючись неймовірними пейзажами вздовж дороги, трохи більше ніж за годину прихожу пішки в Балту.

Місто Балта

Зразу в очі кидається стара забудова міста. Центральна вулиця Уварова буквально нашпигована старими будиночками.

Центральна районна бібліотека для дітей м. Балта

Навпроти дитячої бібліотеки одне з найцікавіших місць Балти - будівлі колишнього монастиря. Зараз майже вся монастирська територія окупована різноманітними освітніми закладами міста.

Будівля колишнього монастиря. Дитячо - юнацька спортивна школа. м. Балта

Будівля колишнього монастиря. Дитячо - юнацька спортивна школа. м. Балта

За футбольним полем, в двоповерховому приміщенні монастиря, зовсім недавно розміщувався військовий госпіталь, зараз госпіталь не функціонує.

Колишній військовий госпіталь

Колишній монастир займав досить велику площу. Зараз колишня монастирська територія вздовж і впоперек поділена ігровими, футбольними і баскетбольними площадками спортивної школи, тому чітко зрозуміти першопочаткове планування важко.

Вулиця Уварова

Виходжу на центральну вулицю Уварова. Прохожу кілька сотень метрів і я в центрі Балти. Центр містечка надзвичайно просторий, автомобілів їздить не багато, а невеличкий базар і автостанція, які притулились тут же, посеред міста, не викликають відчуття клаустрофобії.

Автостанція

Автостанція Балта - це величезне, майже пусте, приміщення з касою і стандартною бабкою з пиріжками на привокзальній площі. Основна маса автобусів відправляється від автостанції в першій половині дня. Шоб виїхати з Балти ввечері треба ловити один з кількох транзитних автобусів, які навіть не заїжджають до автостанції, а женуть по центральній вулиці Уварова.

Пішохідний міст через річку Кодима

Точно через центр міста протікає річка Кодима. Місцеві розказують, шо колись той струмок, котрий зараз тече під мостом, був повноводною судоходною річкою. На інший берег Кодими можна перейти по одному з двох пішохідних мостів. Більш ефектний пішохідний міст по вулиці Уварова - брутальна залізна радянська конструкція з космічним запасом міцності.

Балта

По іншу сторону річки, в одній з найвищих точок Балти, стоїть Успенський собор. Собор проглядається майже з будь-якої точки міста, тому найти до нього дорогу не важко.

Успенський собор. Пам'ятник архітектури XIX століття

Успенський собор. Місто Балта

Зовсім не далеко від собору, по вулиці Шевченка, в приміщенні колишнього палацу, розміщене Балтське педагогічне училище.

Балтське училище Південноукраїнського державного педагогічного університету

Палац був побудований орієнтовно в XVIII столітті князями Любомирськими. Поруч з палацом стояв князівський замок. Зараз на території колишнього замку розташована пожежна частина.

Територія колишнього замку

На території сучасної пожежної частини знаходиться одна з прикрас Балти - пожежна каланча. Каланча збудована в 1925 році. Висота конструкції - 27 метрів.

Пожежна каланча

Поруч з пожежною частиною і педучилищем стоїть римо-католицький костел святого Станіслава. Костел побудований в XVIII столітті під час розбудови Балти князями Любомирськими.

Римо-Католицька церква парафія святого Станіслава єпископа та мученика

Спокійна Балта ввечері стає ще тихішою. Базарчик в центрі затихає, а біля автостанції зникають не тільки автобуси, а й бабця з пиріжками.

Балта

Почергувавши на лавці біля вокзалу, близько чотирьох вечора вдалося спіймати ікарус Київ - Котовськ. А в Котовську, погулявши трохи містом, дочекався 23-го поїзда, яким і доїхав до Вінниці.

квітень 2010